Koudelka svůj návrh připojil k novele související s úpadkovým zákonem, kterou dnes sněmovna projednávala ve druhém čtení. Otázkou ale je, jak se k novele postaví Senát. Obnovení postihu za tunelování firem v rámci jiného zákona se řadě senátorů nelíbí. Argumentují přitom tím, že není možné upravovat normu, která ještě není v platnosti.
"Tuto praxi obě komory parlamentu akceptovali," řekl dnes novinářům ministr spravedlnosti Pavel Němec. Věří proto, že se věc do voleb vyřeší. Podporu pro návrh prý shání ve sněmovně i v Senátu. Ustanovení, které se má do zákoníku vrátit, je podle Němce v Koudelkově návrhu zpřesněno, jeho podstata ale zůstává stejná.
Dolní komora schválila trestní zákoník v listopadu a již tehdy paragraf o zneužití informací v obchodním styku, který někteří považují za klíčový pro postih "tunelářů", vypadl. Senát pak v únoru zákoník zamítl. Sněmovna tedy nyní pasáž nemůže do textu vrátit při hlasování o samotném zákoníku - bude rozhodovat o celém kodexu, buď ho neschválí, nebo ho znovu přijme, ovšem bez části, která se týká tunelování. Hlasování o kodexu proto poslanci tento týden odložili a vrátí se k němu zřejmě až v dubnu.
Sporný paragraf rozděluje politiky i experty. Jedna část tvrdí, že tunelování lze stíhat podle jiných paragrafů a spor je jen předvolební hádkou, kdy nikdo nechce vypadat jako ochránce tunelářů. Kritici ale upozorňují, že vypuštění tohoto trestného činu ze zákoníku by fakticky znamenalo amnestii "tunelářů".