EU příští týden uvalí cla na obuv z Asie, členské země rozděleny

16.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 16. března (ČTK) - Evropská komise příští týden uvalí na levnou obuv z Číny a Vietnamu antidumpingová vyrovnávací cla. Sdělil to dnes evropský komisař pro obchod Peter Mandelson poté, co obchodní zástupci členských zemí návrh komise nezablokovali. Mandelson však dodal, že žádný konsensus v EU v této záležitosti není.

Komise navrhla clo 16,8 procenta na obuv z Vietnamu a 19,4 procenta na čínskou produkci. Opatření se však rozfázuje na šest měsíců a začít by se mělo v dubnu se sazbou čtyř procent.

Opatření by 22. března měla schválit celá komise. Z vyrovnávacích cel bude vyňata sportovní a dětská obuv.

"Návrhy komise představují střední cestu a proti tomuto vyváženému přístupu nebyla většina," sdělil Mandelsonův úřad po schůzce obchodních činitelů. Zatímco Itálie a další země s obuvním průmyslem požadovaly vyšší cla, země severní Evropy se stavěly proti sankcím.

Ze 25 zemí EU se 11 zdrželo hlasování, devět nebo deset bylo pro návrh komise a tři byly pro. Podle činitelů EU se abstence považuje za hlas pro. Agentury neuvedly, jak hlasoval zástupce České republiky.

Jednou ze zemí, která se zdržela, byla i Itálie, která se nejvíce zasazovala o razantnější přístup. "Itálie si myslí, že tato opatření jsou lepší než nic, ale že nejdou dost daleko," řekl jeden diplomat podle agentury Reuters. Skandinávské země, které jsou v EU největšími zastánci volného obchodu, antidumpingová cla odmítly podpořit.

Definitivní cla, která na rozdíl od předběžných musí schválit členské země EU, by měla platit od října. Mezitím chce komise celý problém dále šetřit a Mandelson hodlá jednat s Čínou a Vietnamem o řešení sporu.

Pro 850.000 lidí pracujících v italském obuvnictví, jsou cla příliš nízká, sdělila italská obuvnická asociace. Federace evropských výrobců sportovních potřeb (FESI), kam patří firmy jako Nike, Puma nebo Adidas, naopak říká, že cla povedou k neodůvodněnému zvýšení cen.

"Navrhovaná cla jsou subvencí pro několik nekonkurenceschopných výrobců, a účet jim za to zaplatí evropští dovozci, obchodníci a spotřebitelé," uvedl podle agentury AP prezident FESI Horst Widmann. Podle svazu pochází z Číny a Vietnamu polovina veškeré obuvi prodávané v Evropě a produkují tam největší značkoví výrobci.

Problémy s dovozem obuvi z Asie má i Česká republika, kde kvůli tomu v posledních letech výrazně klesla produkce obuvi. Zatímco ještě v roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 milionů párů, nyní se roční produkce obuvi pohybuje kolem 5,5 milionu párů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK