Obě strany se s tak vzácnou jednotou vyjádřily jen tři týdny před parlamentními volbami. Gyurcsány navrhl, aby referendum se týkalo toho, zda má Maďarsko přijmout euro v roce 2010. "Pro vládu to bude příležitost změřit podporu pro euro a zjistit, kolik sociálního napětí jeho zavádění vytvoří; nebude to však otázka ano či ne, pro vládu to závazné nebude," řekl agentuře Reuters Gyurcsányho mluvčí.
Analytici pokládají premiérův krok za chytrý taktický tah s cílem oslabit protesty proti úsporným opatřením, potřebným k tomu, aby Maďarsko splnilo klíčové kritérium rozpočtového deficitu. Fidesz byl tímto krokem zjevně zaskočen, protože otázka eura v kampani dosud nefigurovala.
Činitelé Fideszu uvedli, že vstup do eurozóny v roce 2010 je možný, avšak bude obtížný, takže voliči by měli mít právo se k němu vyjádřit. "Je to neobvyklý návrh, ale rozhodně pozitivní," řekl místopředseda Fidesz Mihály Varga.
"Tímto návrhem Gyurcsány sejmul část odpovědnosti ze svých ramen a přeložil toto břemeno na voliče," řekl analytik výzkumné společnosti Political Capital Krisztian Szabados. Euro podle něho nebylo součástí kampaně proto, že obě strany vědí, že do roku 2010 bude nutné podniknout bolestná opatření.
EU podmiňuje přijetí eura především tím, aby země nevedla před vstupem vyšší deficit veřejných financí než tři procenta HDP. Maďarsko však pro letošní rok plánuje 6,1 procenta a podle analytiků může být skutečný schodek ještě výrazně vyšší. Podpora přijetí eura je však v Maďarsku podle průzkumů mínění jedna z nejvyšších ve střední Evropě a v listopadovém průzkumu Eurobarometru překročila 50 procent.