“Jde o souhrn 10 opatření, které je třeba co nejdříve provést k zastavení dalšího propadu resortu. Je třeba okamžitě zastavit chaos a nejistotu, která ve zdravotnictví více než půl roku panuje, tento akční plan proto dávám k dispozici i premiéru Paroubkovi a ČSSD.” představil krizový plán MUDr. Tomáš Julínek.
Nejistota, která v současnosti panuje mezi většinou klíčových subjektů ve zdravotnictví je podle Julínka způsobena nekoncepční a nahodilou prací ministra zdravotnictví Davida Ratha a ignorací následně vzniklých problémů premiérem.
Důsledkem změn prováděných „přes noc“ je podle Julínka faktická nedostupnost některých léků, omezování zdravotní péče poskytované nemocnicemi, ambulantními lékaři a agenturami domácí péče. Nepromyšlené a technicky špatné návrhy způsobují neúměrnou finanční zátěž některých dlouhodobě nemocných.
„Dolití“ peněz ze státního rozpočtu přes ČKA a předsunutí platby za státního pojištěnce nelze označit jinak než účetní triky“, uvedl Julínek. „Bezdůvodná nucená správa VZP pokračuje, stejně jako propady v hospodaření některých fakultních nemocnic. Ministr Rath nemá koncepci kam zdravotnictví směřovat. “
Julínek následně vyzval premiéra, aby v období do parlamentních voleb převzal odpovědnost za fungování zdravotnictví na sebe. Důvěra lékařů, zdravotníků, lékárníků, ředitelů nemocnic a především pacientů v ministra Ratha, je podle Julínka minimální. „Pokud ČSSD nenajde ve svých řadách skutečného experta na problematiku financování zdravotnictví, který by byl schopen zabránit dalšímu úpadku českého zdravotnictví, vyzývám premiéra, aby v nejkratší možné době realizoval následnou sérii opatření.“
Hlavní opatření Tříměsíčního plánu:
1. Revize lékové vyhlášky se zřetelem na dostupnost léků pro závažná a dlouhodobá onemocnění
2. Koordinace nákupu vybraných léků
3. Umožnit pojišťovnám zmírnit dopady regulací
4. Monitorování dostupnosti péče v nemocnicích řízených MZ a doporučení pro kraje připojit se k této iniciativě
5. Prodloužení platnosti smluv s poskytovateli o jeden rok
6. Podpora dosažení dohody mezi poskytovateli a pojišťovnami na 2. pololetí 2006
7. Zavedení degresivní marže pro lékárny a distributory
8. Navýšení platby za státního pojištěnce (navrženo a prosazeno Senátem)
9. Systematický dozor nad hospodařením fakultních nemocnic
10. Přehodnocení všech investičních akcí ze strany MZ