"Příliš mnoho společností míří k bankrotu a nedostává se jim druhých šancí, protože legislativa je příliš strnulá. Těchto negativních efektů se musíme vyvarovat," uvedl místopředseda EK Günter Verheugen.
S nedostatečnou legislativou se potýká i Česká republika, jejíž podmínky pro konkurzy patří v Evropské unii k nejhorším a odborníci považují situaci za katastrofální. Blýská se ale na lepší časy; EU v materiálu zveřejněném dnes upozorňuje na nový úpadkový zákon, který je v Česku před schválením. Podle evropských činitelů legislativní novinka výrazně zjednodušuje úpadkovou proceduru a mimo jiné posiluje pozici věřitelů.
Za posledních pět let se v ČR počet bankrotujících firem významně snížil. Loni dokonce klesl na 1205, o rok dříve jich bylo 1461. Ekonomové ale očekávají, že s nástupem nového zákona se počet krachů zvýší. ČR totiž v tomto ohledu výrazně zaostává za západní Evropou. Například v Belgii, která má zhruba stejný počet obyvatel, ročně zbankrotuje celkem 8000 firem.
Konkurzy v ČR navíc trvají léta a věřitelé získají nazpět průměrně jen 17 procent hodnoty pohledávek, což je nejméně v EU. Konkurzy navíc mají naprostou převahu nad sanací problémových podniků. Zatímco návrhů na konkurz je v ČR ročně kolem 4000, vyrovnání je nejvýše pár desítek.