Jak snížit škody způsobené povodní

05.04.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Povodně způsobují v Česku pokaždé obrovské škody na majetku. Ve fintricích tohoto týdne jsme se proto na tuto oblast zaměřili a připravili pro vás přehled preventivních opatření, které tyto škody znatelně sníží.

Téma týdne: Počasí a pojištění

Mezi živelní pohromy, které v České republice způsobují největší škody na majetku a pokaždé si vyžádají lidské životy, rozhodně patří povodně. Ve fintricích tohoto týdne jsme se proto na tuto oblast zaměřili a připravili pro vás přehled těch nejdůležitějších preventivních opatření, které tyto škody znatelně sníží.

 
Protipovodňová opatření

Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších protipovodňových opatření, které vám sníží následné škody na majetku a zabrání kontaminaci přívalové vody nebezpečnými látkami.

  • Naplňte pytle pískem a zajistěte jimi zvenku všechny dveře a okna
  • Cenné věci ze sklepů a přízemí, pitnou vodu, zásoby jídla a plynový vařič (pokud ho vlastníte) přeneste do vyšších pater domu
  • Upevněte venku všechny předměty, které by mohla přívalová voda odnést
  • Pokud nevyužijete automobil k evakuaci, odvezte jej na bezpečné místo
  • Zkontrolujte, zda jsou všechny chemikálie, jedy a žíraviny zabezpečeny před kontaminací vody

 
Jak se připravit na evakuaci

Při riziku povodně si připravte evakuační zavazadlo. Nejvhodnější je batoh, cestovní taška nebo kufr. Vložte do něj základní potraviny (nejlépe v konzervách), dobře zabalený chléb, pitnou vodu, předměty denní potřeby, osobní doklady, peníze a pojistné smlouvy.

O nebezpečí povodně budete varováni zvukem sirény a následně informováni prostřednictvím místního rozhlasu, z rozhlasových vozů, z rádia či televize. Jakmile dostanete pokyn k evakuaci, vemte si nachystané evakuační zavazadlo a okamžitě se automobilem nebo pěšky dostavte na uvedené místo setkání.

Před opuštěním obydlí vypněte elektrický proud, uzavřete hlavní uzávěr vody a plynu, uvolněte cestu domácímu zvířectvu a o vaší evakuaci informujte vaše sousedy. Malým dětem nezapomeňte vložit do kapsy kartičku s jejich jménem a adresou.

Při povodni vám doporučujume dodržovat tyto pravidla:

  • Sledujte informace ve sdělovacích prostředcích
  • Jednejte vždy s rozvahou
  • Snažte se být v kontaktu s nejbližšími sousedy
  • Pomáhejte starým a nemocným lidem v blízkosti vašeho obydlí
  • Již zaplavená místa rozhodně neprojíždějte na kole ani automobilem
  • Při evakuaci se vyhýbejte níže položeným místům, které může zaplavit voda
  • Ihned po návratu do vašeho obydlí vám doporučujeme zjistit rozsah všech škod a kontaktovat pojišťovnu

 
Humanitární pomoc

Při povodni jsou v obcích zřizována místa humanitární pomoci, kde můžete získat základní potraviny, pitnou vodu a v případě potřeby i pomoc při odstraňování následků povodně.

 
Rada na závěr

Zatopené prostory začněte odčerpávat teprve až klesne hladina podzemních vod. Pokud byste začali dříve, může vám tato činnost vážně poškodit izolaci a statiku budovy.

 
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Vladimír Šindelka  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky