"Náš program se zaměřuje na zaměstnance nejen po pracovní stránce, ale také jako na spotřebitele, rodiče a jednou i důchodce," řekl staronový předseda ČMKOS Milan Štěch. Delegáti ho na sjezdu zvolili do čela konfederace na další čtyři roky.
Podle místopředsedkyně ČMKOS Marcely Kubínkové, která se stala první ženou ve vedení centrály, nyní odbory chtějí na pracovníky myslet ve všech etapách jejich života - při nástupu do prvního místa, v rodičovství, při případné ztrátě práce či po odchodu do penze. Chtějí prosazovat právní úpravy ke snížení nezaměstnanosti absolventů škol nebo k ochraně matek a otců malých dětí a lidí pečujících o starší členy rodiny. Odbory chtějí podporovat i zkrácené úvazky, pružnou pracovní dobu a další vzdělávání a výzkum.
K hlavním cílům v příštích čtyřech letech ale stále patří zvyšování mezd. Štěch podotkl, že v posledních letech v ČR roste produktivita práce rychleji než reálné mzdy. "Domníváme se, že je potřeba zrychlit růst reálných mezd. Na základě našich propočtů pokud bude pokračovat hospodářský růst a bude zhruba stejná inflace, tak by neměl být žádný problém, aby nominální mzda v roce 2010 překročila 27.000 korun," uvedl. Odbory proto nadále chtějí doporučovat procento zvyšování mezd pro kolektivní vyjednávání. Loni činila průměrná hrubá mzda 19.030 korun. Kolektivní smlouvy by podle Štěcha měly dbát i na odstraňování rozdílů v příjmech mužů a žen.
Konfederace se chce v příštím období podílet na přípravě důchodové reformy. Se zvyšováním věku pro odchod do důchodu nesouhlasí. S postupným růstem na 65 let počítají přitom kromě komunistů všechny strany, které mají šanci dostat se po volbách do sněmovny. "Nepodporujeme prodlužování důchodového věku, protože bohužel dnes se stává, že mladí lidé nemají práci a staré bychom v pracovních činnostech drželi, což by byla chyba," řekl Štěch. Podle něj je nejlepší důchodovou reformou podpora rodin s dětmi.
Centrála bude také dál usilovat o přijetí nového zákoníku práce. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) na sjezdu odborářům slíbit, že ČSSD je připravena normu i přes veto Senátu a případné veto prezidenta republiky prosadit. Podle Štěcha je ČMKOS v případě ohrožení kodexu nyní nebo v budoucnu odhodlána použít "veškeré i krajní prostředky".