Ženy to mají při kariérním postupu složitější než muži, uvedl analytik Měšce Petr Gola. Většinou je na ně uvalena větší část péče o děti, jsou s nimi na mateřské dovolené, při jejich nemoci s nimi zůstávají doma, zabezpečují chod rodiny. Ženy tak mají odpracováno méně hodin a vykazují také mnohem menší počet přesčasových hodin, dodal.
Rozdíly v příjmech mezi muži a ženami jsou zakořeněny nejen v Evropě, ale snad ve všech zemích, připomněl analytik Patria Finance David Marek. Kořeny tohoto fenoménu prý sahají mimo rámec ekonomie a asi by bylo nutné přizvat na pomoc antropology a sociology. "Z pozice vlády by ale bylo zasahovat do ekonomické emancipace žen stejně nesmyslné jako určovat kvóty pro ženy v politice nebo se pokoušet ovlivňovat demografický vývoj," dodal.
Kateřina Havlíčková z Institutu analytických studií míní, že ženám by k vyšším platům pomohlo zrušení veškeré ochrany, kterou mají ženy, popřípadě matky s dětmi proti mužům, tedy všechny zákazy propouštění, možnost odmítnout pracovní cestu atd. "Chce-li žena stejný plat, musí přece podávat stejný výkon za stejných podmínek," podotkla.
K setření rozdílu v platech by prý přispěla i přímá motivace zaměstnavatelů, například snížení sazby sociálního pojištění, jako kompenzace za to, že ženy s dětmi do deseti let jsou méně vhodnými zaměstnanci. Neustále totiž hrozí nebezpečí, že zůstanou doma s dětmi.
V podnikatelské sféře dosahují podle Goly zaměstnanci vyšších mezd a ženy pracují ze 76 procent v nepodnikatelské sféře. Na nižších průměrných výdělcích žen se rovněž podílí vyšší využívání zkrácených pracovních úvazků u žen. Finanční ohodnocení za práci na zkrácený úvazek je potom nižší než u práce na plný úvazek.
Rozdíly ve výši příjmů žen a mužů jsou značné. Na Maltě dosahuje průměrná mzda žen téměř 96 procent mzdy mužů a na Kypru pouze 75 procent. V zemědělských regionech jsou na tom ženy s platy relativně nejhůře. Naopak nejnižší rozdíl mezi průměrnými mzdami mužů a žen je v Londýně, Paříži a Bruselu, tedy kosmopolitních městech s nepřebernými pracovními a podnikatelskými možnostmi, upozornil Gola.
Mnohem menší mzdové rozdíly jsou ve veřejném sektoru než v soukromém. Mezi pětinou nejlépe finančně hodnocených zaměstnanců je pouze třetina evropských žen. Ženy také pobírají mnohem častěji minimální mzdu, a to asi ze dvou třetin. Vzhledem k tomu, že se ženy dožívají v průměru o šest let vyššího věku, mohou si více užít důchodu, připomněl Gola.