Protipovodňová opatření na Moravě během 15 let přijdou na 13 mld.

09.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 9. dubna (ČTK) - Protipovodňová opatření na řece Moravě a jejích přítocích přijdou v příštích 15 letech na 13 miliard korun. Vedení Povodí Moravy dokončilo zprávu o potřebných opatřeních, kterou ještě dnes pošle ministru zemědělství. Dokument projedná ústřední krizový štáb i vláda. Řekl to ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr.

Povodí rozděluje práce do několika etap. V současné etapě ohraničené léty 2002 až 2007 by mělo být vynaloženo 1,4 miliardy korun. Oproti původním plánům chce Povodí rozpočet navýšit o 15 milionů. Peníze budou využity například na poldr v Žichlínku na Ústeckoorlicku nebo na úpravu koryta Moravy v Olomouci.

Na některé obce postižené při letošních povodních se dostane v letech 2007 až 2010, kdy Povodí navrhuje investovat přibližně 1,5 miliardy. Předešlé výpočty přitom hovořily o 990 milionech. "Tam jsou zahrnuty například práce v Hevlíně, Jevišovce či v Novosedlech," uvedl Mylbachr. Zbývajících 10,5 miliardy by měla protipovodňová opatření stát do roku 2021.

Povodí od roku 1997 dokončilo 33 projektů. Na dalších čtyřech pracuje, čtyři by se měly začít stavět. Ještě letos by se měla asi za 20 milionů postavit hráz a snížit silnice v Židlochovicích na Brněnsku. Během měsíce chce Povodí začít se stavbou poldru právě v obci Žichlínek. Poldr už tam měl stát loni, Povodí ale mělo problémy s výběrovým řízením. Kvůli pochybením při zadávání zakázky přišel o místo bývalý ředitel Ivan Pospíšil. Průtahy s vlastníky pozemků zkomplikovaly práce také na řece Moravě mezi Bohutínem a Chromčí na Šumpersku.

Povodí Moravy je druhým největším z pěti povodí v Česku, stará se o vodní toky na více než čtvrtině území Česka, hlavními řekami jsou Morava, Bečva, Dyje a Svratka. Spravuje také 28 vodních nádrží a 14 malých vodních elektráren. V roce 2004 firma vydělala asi 28,5 milionu korun, tržby dosáhly 433,9 milionu. Největší škody způsobila společnosti velká voda v roce 1997, likvidace škod si do konce roku 2002 vyžádala téměř 2,5 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK