Většina zboží v březnu stála stejně jako v předchozím měsíci nebo se lišila o desetinu procentního bodu směrem nahoru či dolů. Mírnější meziroční růst cen pohonných hmot, který v březnu klesl na 10,9 procenta z únorových 13,9 procenta, vedl ke zpomalení růstu cen v dopravě.
Meziměsíčně ceny klesaly, podobně jako v loňském březnu, díky nižším cenám zimních dovolených, které proti únoru zlevnily o 3,2 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zlevnily o 0,2 procenta, což zhruba stejným dílem ovlivnil pokles cen drůbeže o 3,1 procenta, ovoce mírného pásma o 5,9 procenta a čerstvé zeleniny o čtyři procenta.
Výjimkou tak byly především brambory, které v březnu meziměsíčně podražily o 20,2 procenta. Ve srovnání s únorem byly dražší rovněž lázeňské pobyty o 3,6 procenta a ceny léčiv s jednoprocentním růstem.
Na meziroční inflaci nejvíce působilo zdražování energií a bydlení. Zemní plyn byl proti loňskému březnu dražší o 25,4 procenta, elektřina zdražila o devět procent, teplo a teplá voda o 11,3 procenta. Ceny veřejných telekomunikačních služeb byly vyšší o 14,6 procenta.
Naopak levněji mohli spotřebitelé nakupovat oděvy a obuv, vybavení do bytu, potraviny a nealkoholické nápoje. Z bytového vybavení a zařízení domácností klesly ceny velkých přístrojů pro domácnost o 4,4 procenta a malých domácích spotřebičů o pět procent. Výrazně levnější než loni byla zejména mouka, jejíž cena klesla o 9,7 procenta, ovoce mírného pásma o 14,7 procenta a cukr o 11,5 procenta.
Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR nadprůměrná. Ve 25 členských zemích byla podle předběžných údajů v únoru inflace stejně jako v lednu 2,2 procenta. Nejrychlejší sedmiprocentní růst cen měli v Lotyšsku, nejpomaleji rostly ceny v Polsku a Švédsku, okolo jednoho procenta. Na Slovensku zrychlil cenový růst v únoru na 4,3 procenta z lednových 4,1 procenta.