"Cílem je, aby do konce roku 2008 byly nejméně tři (celoplošné) sítě pro digitální vysílání. To znamená, aby ti, kteří mají licence, nebo ti, kteří vysílají ze zákona, měli možnost na celém území šířit svůj signál," řekl Dvořák.
Podrobné informace o počtu digitálních sítí a tedy i počtu budoucích televizních stanic obsahuje takzvaný Technický plán přechodu (TPP), jakýsi "jízdní řád" digitalizace, na kterém nyní ČTÚ pracuje. Součástí plánu jsou mimo jiné i konkrétní údaje o postupu vypínání současného analogového vysílání v jednotlivých regionech.
"TPP je zaměřen na první čtyři sítě, tři budou do konce 2008, čtvrtá pravděpodobně v nějakém časovém odstupu," uvedl Dvořák. Tři sítě budou komerční, jednu obsadí programy ČT a také Českého rozhlasu. "Teoreticky bychom mohli sestavit šest až sedm (televizních) sítí," dodal. Při současné technologii by tak v každé síti mohly vysílat čtyři až pět stanic, tedy celkem mezi dvaceti až třiceti. V budoucnu by podle něj mohly vzniknout i další digitální sítě pro jiné technologie, například pro digitální rozhlas T-DAB nebo DMB, a zřejmě i pro nastupující trend, televizi s vysokým rozlišením označovanou jako HDTV.
V budoucnu tak bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělovat další digitální licence. Předseda rady Václav Žák dnes uvedl, že termín dalšího výběrového řízení záleží na rychlosti, s jakou budou zkoordinovány kmitočty v ČR a potažmo v celé Evropě; o tom se bude jednat i na mezinárodní konferenci od poloviny května v Ženevě. Nevyloučil, že by se o dalších licencích mohlo rozhodovat ještě letos.
Podle Žáka však rychlost digitalizace nezáleží jen na státu a regulačních orgánech, ale i na veřejnosti. "O úspěchu (digitalizace) bude rozhodovat rychlost, s jakou si budou občané kupovat digitální konvertory (set-top boxy)," míní Žák.
Celá řada občanů podle něj dosud neví, že je čeká v budoucnosti možnost, že si zapnou svou analogovou televizi a budou se dívat na černou obrazovku. Ministerstvo informatiky, stejně jako další země Evropské unie, navrhuje, aby současné analogové TV vysílání bylo vypnuto do roku 2012; první analogové vysílače by mohly být vypnuty před rokem 2008.
Ministerstvo proto připravuje informační kampaň, v níž by lidé zatím neseznámení s digitalizací získali základní informace o tom, co za změnu je čeká. "První vlna kampaně by se měla spustit v září," řekla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Přesnější podobu kampaně do konce dubna projedná vláda, dodala.