Žebříček měst s nejvyšší kvalitou života vede opět Curych

10.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. dubna (ČTK) - Městem s nejvyšší kvalitou života je v letošním roce opět Curych, druhá se umístila Ženeva a třetí Vancouver. Zjistila to studie, kterou dnes zveřejnila organizace Mercer Human Resource Consulting. Ta do indexu kvality života zařadila 215 měst. K těm, které si polepšily, patří i Praha. Na posledním místě v žebříčku je Bagdád.

V rámci indexu kvality života se za referenční město považuje New York. U něj byla hodnota stanovena na 100 bodů a všechna města, která mají vyšší hodnocení, jsou tedy považována za lepší z hlediska kvality života. Letos je takových měst 45. V první desítce jsou převážně evropská města, nechybí však ani novozélandský Auckland či australské Sydney.

První čtyři města, tedy Curych, Ženeva, Vancouver a Vídeň, si proti loňsku polepšila. Všechna mají více než 107 bodů, první Curych 108,2 bodu. Jedním z nejvýraznějších skokanů je ale Chicago, které se posunulo o 11 příček na 41. místo. Tak výrazné zlepšení se připisuje poklesu kriminality, zjistila studie.

Vedle Prahy, která je na 73. místě, si proti loňsku polepšila i Budapešť (74), Lublaň (80), Vilnius (84), Varšava (86) a Tallinn (91).

"Životní úroveň v řadě východoevropských měst se postupně zvyšuje a země, které se nedávno staly členy Evropské unie, přitahují více investic," řekl šéf výzkumu organizace Mercer Slagin Parakatil. Atraktivnější města lze ale najít i na Blízkém východě, například Dubaj.

U většiny měst Evropy a Blízkého východu se pořadí v žebříčku nezměnilo, výjimkou je pouze Káhira. Ta spadla o devět příček na 131. místo a v jejím případě činí hodnota indexu 71,2 bodu. Podle Merceru je hlavním důvodem asi politická situace a častější teroristické útoky.

Mezi americkými městy v hodnocení nejlépe dopadlo Honolulu, které je na 27. místě, poslední Houston je 68. Americká města jako celek mají tendenci v hodnocení mírně klesat, případně se drží na stabilní úrovni. "Výkyvy v kvalitě života ve vyspělých zemích většinou předurčují takové faktory jako vyšší znečištění vzduchu nebo větší zločinnost, případně vnější faktory jako je terorismus a přírodní katastrofy," řekl Parakatil.

V Asii je nejlépe hodnocen Singapur a až za ním je Tokio. V Číně je městem s nejvyšším hodnocením Šanghaj, která se ale celkově umístila až na 103. místě. "Peking a Šanghaj jsou na vzestupu a v dalších letech by se měly dočkat výrazného zlepšení kvality života," myslí si Mercer. Hlavním důvodem jsou větší zahraniční investice.

Největší rozdíly v hodnocení jsou v Jižní Americe, kde o kvalitě života v jednotlivých městech rozhoduje hlavně politická a ekonomická stabilita. Podle Merceru lze v příštích letech čekat největší zlepšení u argentinských měst, protože ekonomika se postupně zlepšuje a smazává následky, které země utrpěla po státním bankrotu před čtyřmi lety.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK