Tlustý chce, aby Paroubek kvůli Nomuře podepsal směnku

10.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. dubna (ČTK) - Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) dnes vyzval premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby osobně nebo jménem ČSSD podepsal garanci a směnku na případnou škodu z prohrané arbitráže mezi státem a japonskou bankou Normura, která od státu požaduje až 40 miliard korun. Paroubek ale tvrdí, že dosavadní výsledky sporu jsou spíše remízou. Tlustý mu proto navrhl, ať dá do zástavy třeba Lidový dům. ČSSD se proti Tlustého výrokům ohradila.

"Domnívám se dokonce, že by měla být vymáhána škoda na odpovědných osobách, které jsou za všechny ty chyby zodpovědné," řekl Tlustý. Zopakoval, že osobní odpovědnost nesou ministr financí Bohuslav Sobotka, jeho předchůdce Pavel Mertlík, tehdejší Mertlíkův náměstek Jan Mládek i bývalý předseda Fondu národního majetku Jiří Havel. Tyto politiky ODS před časem vyzvala k odstoupení.

Podle tiskového mluvčího ČSSD Zbyňka Rýpara se stát zbavil podílu v IPB za vlád ODS. Humbuk, který v současné době Tlustý a ODS dělá, má odvést pozornost od osobní odpovědnosti členů Klausových vlád a řady členů ODS, za situaci vzniklou v IPB, uvedl Rýpar. Za privatizaci IPB do rukou Nomury zodpovídali ministři financí ODS Ivan Kočárník a Ivan Pilip, dodal.

Tlustý také uvedl, že Sobotka je v plné míře odpovědný za výši škody, protože zastavil vyjednávání mezi Českem a Nomurou o takzvané "nulové" variantě, podle níž by ČR i Nomura mohly stáhnout své žaloby.

"Já si myslím, že by měla skončit doba, ve které nezodpovědní státní úředníci a vysocí politici způsobují svým amatérismem, a možná že i zlým záměrem, gigantické škody v desítkách miliard korun a přitom nenesou vůbec žádnou zodpovědnost," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Tlustý.

"Není diskuse o tom, zda Česká republika bude platit, diskuse je pouze o tom, kolik bude platit," řekl s tím, že tuto skutečnost si vláda nechce přiznat. Vládě proto doporučil, aby se ve zbylém čase pokusila stlačit částku k minimu. "Za druhé bych zahájil hledání viníků, protože těch fází, ve kterých stát pochybil, je evidentně více," řekl. Zopakoval také znovu závěry někdejší sněmovní vyšetřovací komise ke kauze IPB, která doporučila, aby státní zastupitelství prošetřilo trestní zodpovědnost hlavních aktérů. "Celá ta kauza je od roku 2000 evidentně zakopávána pod koberec," řekl Tlustý.

"Já doporučuji, aby vláda, ministr financí a premiér přestali balamutit veřejnost, přiznali výchozí situaci, to znamená prohrané první kolo arbitráže, a přiznali, že teď již mohou probíhat jenom jednání o výši škody, a taková jednání aby realizovali," řekl dnes Tlustý.

Podle Rýpara Tlustý nechrání národní zájmy České republiky, protože každý takový výrok, který je laciným politickým gestem, může zemi uškodit v právě probíhající arbitráži. "ODS systematicky vráží českému státu nůž do zad. Všechna zpochybňující tvrzení českých politiků, tedy politiků ODS, totiž předkládá Nomura jako důkaz proti České republice. ČSSD považuje toto jednání ODS za nepochopitelné a jdoucí proti národním zájmům, dodal Rýpar.

Mezinárodní arbitři v Londýně usoudili, že český stát nedostatečně ochránil zájmy Nomury v bývalé Investiční a poštovní bance (IPB), kterou stát po uvalení nucené správy prodal ČSOB za jednu korunu. Nomura po státu požaduje až 40 miliard korun. Kolik bude muset Praha Japoncům zaplatit, určí arbitři později. V první fázi rozhodovali jen o vině nebo nevině českého státu.

Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých českých bank. Později proto podala na ČR arbitrážní žalobu v Londýně. Česko naopak v curyšské arbitráži požaduje po Nomuře 263 miliard korun za škody vzniklé v dobách působení této společnosti v IPB. Další spory s Nomurou vede kvůli IPB i ČSOB.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK