O inspekci požádala přímo blanenská firma. Padělky jí loni způsobily ztrátu asi 200 milionů korun, v minulosti musela dokonce propustit 14 zaměstnanců. "Chceme minimalizovat dovoz padělaného zboží do Česka," vysvětlil Lukáš Vašíček z vedení firmy.
Padělky různých typů našli inspektoři v jižních Čechách a v Pardubicích. Kolik jich přesně bylo, zatím ČOI neví. Část zabaveného zboží musí ještě prohlédnout zástupci Blaty, kteří definitivně určí, zda jde o padělky. "Bude to běh na dlouhou trať," míní o kontrolách Fléglová. Důležitější než počet odhalených falzifikátů podle ní je, že prodejci, kteří se o kontrolách dozvěděli, stáhli padělky z prodeje.
V českých prodejnách by se tak neměly padělané čtyřkolky vůbec objevovat, tvrdí Fléglová. ČOI má ale při kontrolách omezené možnosti. Nepřísluší jí kontrolovat padělky na zahraničních trzích, ani prodejce přes internet, kteří nemají sídlo v Česku. "Byli bychom rádi také za lepší spolupráci českých a zahraničních institucí," doplnil.
Úřady nyní řeší v souvislosti s padělaným zbožím Blaty řadu případů. Několik padělků objevila letos portugalská obchodní inspekce, v únoru našli 22 čtyřkolek z Číny slovenští celníci. Případem se nyní zabývá tamní policie. U soudu skončil spor se společností Noell, která měla loni do Česka přivézt 380 čtyřkolek za sedm milionů korun. V říjnu 2005 zadržely úřady na Maltě loď převážející kontejner se 160 čínskými falzifikáty. Další spor řeší také justice v Itálii.