Banka bude v zemích s nejvážnějšími problémy s korupcí investovat do odborného zvládání tohoto jevu a do oblastí jako právo, reforma správy, média a svoboda informací.
Banka dále změní způsoby navrhování a schvalování rozvojových projektů a zavede nový systém, který sníží riziko korupce v jejích projektech. K tomu již přikročila v projektu pro indonéskou provincii Aceh, která se snaží oživit z úderu cunami v prosinci 2004, řekl Wolfowitz. Podle něho je klíčem k co nejmenšímu promrhání peněz větší zapojení místního společenství do projektů.
Třetí oblastí antikorupčního programu bude rozšíření spolupráce se skupinami, které mají zájem na zlepšení transparentnosti veřejných financí a se soukromým sektorem. Právě ten ztrácí jako celek rozbujelou korupcí nejvíce, řekl Wolfowitz.
Wolfowitz převzal funkci šéfa Světové banky loni v červnu a hned se zaměřil na problém korupce. Ten je podle ekonomů hlavní příčinou toho, že dosavadní obří rozvojová pomoc řadě zemí Afriky téměř k žádnému rozvoji nepřispěla.
Wolfowitz například zastavil úvěry Čadu, kde vláda porušila dohodu s bankou a přisvojila si zisky z ropovodu. Kvůli obavám z korupce pozastavil i projekty banky v Indii a Keni a nedávno se zasazoval o posílení transparentnosti v ropném sektoru v Kongu, které žádá o odpuštění dluhů.
"Korupce je v některých zemích závažnější problém než v jiných a některé země to myslí s jejím řešením vážněji než jiné," řekl Wolfowitz novinářům. Ocenil kroky indonéské vlády, která si boj proti korupci vytkla za hlavní prioritu. Další pokrok v Indonésii je však nutností a Světová banka k němu hodlá přispět programem posilování transparentnosti v sumě 900 milionů dolarů, řekl.