Většina společností již dala dividendovou politiku předem najevo, překvapení ale nejsou vyloučena. "Nejvíce překvapit může Komerční banka, která může vyplatit i dvojnásobek toho, co čekáme," uvedl Tibor Bokor ze společnosti Wood & Company. Jedna změna nastala nedávno, kdy stát jako hlavní vlastník elektrárenské firmy ČEZ rozhodl navýšit její dividendu kvůli krytí škod z jarních záplav. "Původně jsme očekávali od ČEZ jen 11,5 koruny na akcii," oznámil analytik makléřské firmy Cyrrus Jan Procházka.
Představenstvo Philip Morris navrhlo k výplatě 1112 korun na akcii, analytici ovšem původně počítali s částkou 1200 korun i vyšší. "Pokud by se rozhodl Philip Morris rozdělovat i minulé zisky, mohla by dividenda být vyšší až o dalších 400 korun," upozornila Barbora Seidlová z londýnské ING.
Porovnání s vyspělými trhy není u dividend jednoduché. "Odpověď nelze zobecnit, protože například Telecom nabízí v telekomunikačním sektoru nadprůměrnou dividendu, zatímco ČEZ zaostává," přibližoval situaci Jan Schiesser z firmy Atlantik finanční trhy. Podle názoru Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities patří výnosy z dividend u českých emisí v mezinárodním měřítku spíše k nižším.
Firmy často namísto rozdělování zisků akcionářům raději investují volné peněžní prostředky do svého růstu. "Jsou relativně hodně přesvědčeni, že návrat těchto investovaných prostředků je vyšší než v případě výplat dividend," mínil Tomáš Gatěk ze společnosti Patria Finance; jako příklad uváděl i mediální skupinu CME, která dividendy nevyplácí, či výrobce léčiv Zentivu.