Ústavní soud nezrušil předpisy o převodech družstevních bytů

12.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 12. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh pražských soudů na zrušení části zákona, která se týká převodů družstevních bytů do osobního vlastnictví. Kdyby soud návrhu vyhověl, znamenalo by to výrazné změny v převádění bytů a zpochybnilo by to starší převody. Po dnešním verdiktu Ústavního soudu zůstane praxe nezměněna.

Ústavní soud také potvrdil, že družstevní byty převedené do osobního vlastnictví nemohou být zahrnuty do konkurzní podstaty družstva. "Tímto rozhodnutím ÚS skončily veškeré polemiky. Ti, co převedeno mají, se nemusejí obávat, že by jejich převod mohl být zpochybněn, a ti, co převedeno ještě nemají, budou mít nárok zachován, i kdyby v družstvu došlo ke kolizní situaci," řekla dnes novinářům bývalá předsedkyně Bytového družstva Kavčí skála v Říčanech a starostka Říčan Adriena Mrázová.

Návrh na zrušení části zákona podal Vrchní soud v Praze a poté také Městský soud v Praze. Oba řešily kauzu říčanského družstva. Na majetek družstva vyhlásil soud v roce 1998 konkurz. Do konkurzní podstaty zahrnul její správce Tomáš Koranda i byty již převedené do osobního vlastnictví. Lidem, kteří již za převod zaplatili, hrozilo, že o byty přijdou.

Ústavní soud už jednou, v roce 2004, vyhověl jedné z majitelek, jejíž byt byl neoprávněně do konkurzní podstaty zahrnut. Spor se však dále vlekl, správce konkurzní podstaty trval na svém postupu a pražské soudy došly k závěru, že pokud zákon neumožňuje zahrnout byt do konkurzní postaty, je třeba příslušnou část zákona zrušit. S tím však Ústavní soud nesouhlasí. "Návrh není důvodný," konstatoval ÚS.

Podle verdiktu ÚS se nyní bude muset řídit pražský městský soud, který řeší 700 žalob jednotlivých majitelů bytů na Kavčí skále.

Ze zhruba 3,83 milionu trvale obydlených bytů v ČR je družstevních více než 650.000. To je asi 17 procent bytového fondu. Privatizací bytového fondu vzniklo podle Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) asi 30.000 bytových družstev a společenství vlastníků. Z toho bytových družstev je kolem 8000. Větších družstev, které spravují více než jeden dům je zhruba 400.

Počet bytů, které jsou ročně převedeny do osobního vlastnictví, postupně klesá. "Zatím se převedlo asi 30 procent družstevních bytů, 70 procent zůstává v majetku družstev," řekl předseda SČMBD Vít Vaníček. Například v Praze se podle něj nyní ročně převede asi procento bytů. "Kdo si byt chtěl převést, už to udělal. Ostatní na to nespěchají," dodal Vaníček.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK