"Rádi bychom prosadili zejména jasné a jednoduché podmínky pro čerpání peněz. Také by měl být předem dán na jednotlivé programy dostatek peněz, aby podnikatelé zbytečně nevyplňovali žádosti," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek s tím, že obecně s koncepcí podpory souhlasí.
V letech 2004 až 2006 by měla celková podpora pro malé a střední podnikatele obnášet zhruba 16 miliard korun.
Na roky 2007 až 2009 by podle plánů ministerstva průmyslu a obchodu mělo být na podporu tuzemských podnikatelů k dispozici celkem 39 miliard korun, z nichž má 33,3 miliardy korun pocházet ze strukturálních fondů EU a 5,7 miliardy Kč ze státního rozpočtu. "Na celé období 2007 až 2013 je předpoklad vynaložit celkem 129,9 miliardy korun," uvedlo v předkládací zprávě pro vládu MPO.
S pomocí peněz ze strukturálních fondů chce MPO malým a středním podnikatelům například poskytovat přímé podpory formou záruk, zvýhodněných úvěrů či rizikového kapitálu. Podle MPO by se díky evropským fondům měla výrazně rozšířit infrastruktura pro rozvoj podnikání, jako jsou vědeckotechnické parky, podnikatelské inkubátory a klastry. Koncepce si kromě finanční podpory malých a středních podnikatelů klade za cíl také zjednodušení daňového systému a zakládání podniků a zlepšení vymahatelnosti práva.
Loni stát mezi malé a střední podniky ze zpracovatelského průmyslu rozdělil v rámci několika podpůrných programů 4,2 miliardy korun. Celkem podporu ve formě dotace či zvýhodněného úvěru získá přes 3000 firem. V Česku byl loni téměř milion malých a středních podniků, které měly 35procentní podíl na HDP a 60procentní podíl na zaměstnanosti.