"Je to poprvé, co OECD po dlouhých diskuzích a vysvětlování do statistik zahrnula i Wi-Fi přípojky a uznala je za plnohodnotné technologické řešení přístupu k internetu," uvedla ministryně informatiky Dana Bérová. ČR si tak podle ní o několik příček polepšila a s 6,4 vysokorychlostní přípojky na 100 lidí se umístila například před Maďarskem, Slovenskem nebo Polskem. O jednu příčku před ČR je Irsko.
Rozšíření rychlého internetu však stále v porovnání s většinou zemí zaostává. V zemích OECD je průměr 11,7 přípojky na 100 lidí a ve státech staré evropské patnáctky je průměr ještě o desetinu procentního bodu vyšší. Nejlépe jsou na tom Island, Jižní Korea a Nizozemsko s více než čtvrtinovým rozšířením internetu.
V tuzemsku bylo koncem minulého roku 650.000 vysokorychlostních přípojek. Z toho připadalo téměř 300.000 na technologii ADSL, zhruba 140.000 na kabelový internet a 200.000 na Wi-Fi a další technologie. Za minimální hranici vysokorychlostního přístupu k internetu považuje OECD nominální rychlost 256 kilobitů za vteřinu.
Stát letos podle Bérové na podporu vysokorychlostního internetu poprvé vydá 200 milionů korun a s podobnou částkou počítá v i v dalších letech.