Zemědělci letos kvůli počasí hlásí pojišťovnám více škod než loni

17.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. dubna (ČTK) - Rozmary počasí trápí letos zemědělce více než před rokem. Zemědělci zaznamenali v prvních měsících roku výrazně vyšší počet pojistných škod než ve stejném období loni. Důvodem byly nejen záplavy, ale i mrazy, které poničily vinnou révu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které toto pojištění nejvíce poskytují.

Česká pojišťovna, která má na trhu zemědělského pojištění 85procentní podíl, za první čtvrtletí eviduje jen na plodinách škody za desítky milionů korun. Nejvíce se na nich podílely škody z mrazu na vinné révě a vyzimování plodin, řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. Další rozsáhlé škody bude ČP hradit zemědělcům také z nynějších záplav. Vedle škod na plodinách způsobily záplavy i milionové škody na uhynulých rybách.

Rostlinnou produkci výrazně ohrožují všechny nepříznivé projevy počasí. Přitom podle Bálka nejde pouze o všeobecně známé katastrofy, jako byly záplavy v letech 1997, 2002 či letos. Největší škody působí pěstitelům každoročně krupobití, které postihuje bez rozdílu téměř všechny oblasti.

Zatím nejhorším byl z tohoto pohledu rok 2000, kdy jen ČP vyplatila pojištěným zemědělcům více než půl miliardy korun za krupobitní škody na jejich úrodě. V loňském roce byli ničivým krupobitím koncem července postiženi zejména zemědělci v jižních Čechách a na Vysočině.

Po nových nálezech uhynulých ptáků na ptačí chřipku registruje ČP také zvýšený zájem chovatelů o pojištění proti této nákaze. Růst zájmu o nákazová pojištění zvířat souvisí i se zvýšeným výskytem nemoci BSE v loňském roce.

Ministerstvo zemědělství rozhodlo koncem března o navýšení dotací zemědělského pojištění pro rok 2006. Zemědělské podniky a podnikatelé, kteří chrání svůj majetek pojištěním, tak obdrží dvacetiprocentní dotaci z uhrazeného pojistného na pojištění zvířat pro případ nákaz a 35 procent z pojistného pro pojištění polních plodin. Pěstitelé některých speciálních plodin, například ovoce, zeleniny, vinné révy a chmele, ušetří letos na pojistném dokonce polovinu.

Pojištěna je však nyní v Česku pouze třetina rostlinné produkce, zatímco v ostatních zemích Evropy je to zhruba dvojnásobek, informovala Česká asociace pojišťoven.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK