Česká pojišťovna, která má na trhu zemědělského pojištění 85procentní podíl, za první čtvrtletí eviduje jen na plodinách škody za desítky milionů korun. Nejvíce se na nich podílely škody z mrazu na vinné révě a vyzimování plodin, řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. Další rozsáhlé škody bude ČP hradit zemědělcům také z nynějších záplav. Vedle škod na plodinách způsobily záplavy i milionové škody na uhynulých rybách.
Rostlinnou produkci výrazně ohrožují všechny nepříznivé projevy počasí. Přitom podle Bálka nejde pouze o všeobecně známé katastrofy, jako byly záplavy v letech 1997, 2002 či letos. Největší škody působí pěstitelům každoročně krupobití, které postihuje bez rozdílu téměř všechny oblasti.
Zatím nejhorším byl z tohoto pohledu rok 2000, kdy jen ČP vyplatila pojištěným zemědělcům více než půl miliardy korun za krupobitní škody na jejich úrodě. V loňském roce byli ničivým krupobitím koncem července postiženi zejména zemědělci v jižních Čechách a na Vysočině.
Po nových nálezech uhynulých ptáků na ptačí chřipku registruje ČP také zvýšený zájem chovatelů o pojištění proti této nákaze. Růst zájmu o nákazová pojištění zvířat souvisí i se zvýšeným výskytem nemoci BSE v loňském roce.
Ministerstvo zemědělství rozhodlo koncem března o navýšení dotací zemědělského pojištění pro rok 2006. Zemědělské podniky a podnikatelé, kteří chrání svůj majetek pojištěním, tak obdrží dvacetiprocentní dotaci z uhrazeného pojistného na pojištění zvířat pro případ nákaz a 35 procent z pojistného pro pojištění polních plodin. Pěstitelé některých speciálních plodin, například ovoce, zeleniny, vinné révy a chmele, ušetří letos na pojistném dokonce polovinu.
Pojištěna je však nyní v Česku pouze třetina rostlinné produkce, zatímco v ostatních zemích Evropy je to zhruba dvojnásobek, informovala Česká asociace pojišťoven.