Podle Bursíka zelení velmi stojí o to, aby byly dvě různé sazby DPH, aby bylo možné rozlišovat různé zboží a služby podle toho, nakolik jsou šetrné k životnímu prostředí. "Plyn by do pěti procent určitě patřil. Bohužel to nebylo vyjednáno v Bruselu," řekl Bursík. Zelení také chtějí navrhnout přeřazení briket a pelet z biomasy z devatenáctiprocentní daně do snížené sazby ve výši pěti procent.
Premiér ve stejném pořadu uvedl, že stát dojednal tři položky s pětiprocentní DPH - teplo, sociální bydlení a plenky pro děti. "Velký prostor pro vyjednávání neexistuje, musí s tím souhlasit dalších 24 zemí," řekl premiér v souvislosti s možností prosadit další pětiprocentní položku, v tomto případě plyn.
Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný (ČSSD) ale před nedávnem uvedl, že by měla začít diskuse o případném snížení 19procentní daně z přidané hodnoty na zemní plyn. Jeho využití pro vytápění českých domácnosti totiž kvůli růstu cen klesá a mnoho lidí se vrací k tuhým palivům, což v mnoha městech a obcích zhoršuje stav ovzduší. Nižší DPH by také částečně kompenzovalo růst ceny zemního plynu.
Ekologickou daňovou reformou musí Česká republika kvůli závazku vůči Evropské unii zavést do 1. ledna roku 2008. Od tohoto data musí Česko zavést spotřební daň z elektřiny, uhlí, zemního plynu a centrálního tepla a dodržovat minimální sazby spotřebních daní z benzinu a nafty.