"Ceny pohonných hmot reagují na prudký růst cen ropy a paliv světě," uvedl analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Kvůli oslabení dolaru ale bude poslední růst cen ve světě tlumený, proto v příštím týdnu v ČR očekává pouze mírný nárůst maloobchodních cen. "U Naturalu 95 předpokládáme zdražení o 15 haléřů na 30,20 Kč za litr," uvedl.
Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky by se krátkodobě mohla cena Naturalu 95 dostat na 30,50 Kč za litr. "Dlouhodobější predikce však ukazuje následný opětovný pokles pod psychologickou hranici 30 Kč za litr. Miskou na vahách dalšího vývoje bude nepochybně Irák a postoj světových velmocí k užívání atomu v této zemi," poznamenal Procházka.
Analytik Next Finance Vladimír Pikora nevylučuje růst cen benzinu i nad 32 korun za litr. "Severomořská ropa typu Brent dnes totiž vyskočila na nový rekord, když se její cena dostala nad 72 dolarů za barel," podotkl.
"Pro české automobilisty může být malou útěchou, že pokud cena ropy ještě výrazně vzroste, koruna k dolaru posílí, čímž ztlumí růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic," uvedl Pikora. Z dlouhodobého pohledu několika let ale silná koruna podle něj stejně nezabrání růstu cen u čerpacích stanic. "Letošní průměrná cena bude vyšší než loňská. To samé bude platit o příštím roce," domnívá se analytik.
Nejvýrazněji zdražil benzin v Ústeckém kraji, kde se cena od 9. dubna do 17. dubna zvýšila o 70 haléřů na 29,94 koruny za litr. Přesto jde o jednu z nejnižších průměrných cen v republice. Pod hranicí 30 korun se ještě drží Natural 95 v Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém, Pardubickém a Zlínském kraji.
Také nafta je nejdražší na Vysočině, kde litr v průměru vyjde na 29,69 Kč. V dalších krajích s výjimkou Karlovarského kraje se ceny pohybují mezi 29 až zhruba 29,50 Kč. V Karlovarském kraji stojí litr nafty 28,93 Kč, což je nejnižší průměrná cena v republice.
Ceny pohonných hmot reagují na vývoj cen ropy a ropných produktů ve světě. Cena americké ropy vystoupila dnes dopoledne v Londýně na nové maximum 70,86 dolaru za barel. O cent tak překonala dosavadní rekord z konce srpna 2005, kdy ropná zařízení na jihu USA poničil hurikán Katrina. Nyní růst cen ropy souvisí především s napětím kolem íránského jaderného programu.