Ministerstvo financí pracuje podle dnešní Mladé fronty DNES při přípravě nového zákona o dani z příjmů s verzí, podle níž by si všichni zaměstnanci mohli od příjmů odečítat určitou část jako paušální náklady na práci. Podle ministra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měl být zákon přijat v příštím volebním období.
"Otázkou je, zda by nebylo jednodušší namísto paušálu snížit daňové sazby. Bylo by to přehlednější, snadnější a rychle realizovatelné," řekl Petr Dufek z ČSOB. Podle Davida Marka z Patria Finance by ČSSD měla rovněž říci, jakým způsobem nahradí pokles celkových daňových příjmů do státního rozpočtu.
"Snížení daní lze uvítat už proto, že v posledních letech se daňové zatížení v ČR zvyšovalo," zhodnotil záměr ministerstva financí Dufek a dodal, že snížení by se mohlo týkat i pojistného. To podle něj sice naplňuje státní rozpočet ze 40 procent, na druhou stranu ale zdražuje práci v ČR a patří mezi nejvyšší v EU.
Markéta Šichtařová z Next Finance upozorňuje, že snížení daňového zatížení práce lze dosáhnout mnohem elegantnějším způsobem. "Český daňový systém má tři zásadní chyby: složitost, přehnanou progresi a přehnaný důraz na přímé daně namísto nepřímých. Odbourání všech tří problémů by urychlilo růst a snížilo nezaměstnanost. Tento návrh řeší částečně problém progrese a poměru přímých daní ku nepřímým, neřeší však složitost. Všechny tři mouchy jednou ranou by vyřešilo plošné snížení a sjednocení sazeb daně," uvedla.
Jednodušší řešení navrhuje i Miroslav Plojhar ze Citibank. "Když by bylo podle expertů ministerstva vhodné odečíst fixní část nákladů, například deset procent, na práci z daňového základu, proč tedy nezvýšit odčitatelný základ jako takový, nebo nesnížit daňové sazby," uvedl.
Daňové náklady na práci u svobodných bezdětných zaměstnanců, kteří pobírají průměrnou mzdu, se v České republice v letech 2000 až 2005 zvýšily na 43,8 ze 42,7 procenta celkových nákladů. V rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří tyto náklady spíše k vyšším, zatímco průměrná hodnota tohoto ukazatele celé OECD mírně poklesla.