Důvody pomalého čerpání peněz z fondů EU se na svém zasedání minulý týden zabývala vláda a při jejich pojmenovávání se od odborníků v zásadě neliší. Shoda panuje v tom, že problémem je příliš složitá administrativa, zdlouhavý proces výběru a hodnocení projektů a nedostatečná informovanost potenciálních žadatelů. Potíže působí i nedostatek kvalifikovaných úředníků.
Podle Šmidmajera o některé typy projektů nejeví žadatelé téměř žádný zájem, jinde - například v oblasti infrastruktury - je už dnes zřejmý převis poptávky nad nabídkou. Řešením by byla možnost zacházet s přidělenými prostředky pružněji; to by mělo být možné díky volnější definici programů už v období 2007-2013.
V tomto období bude moci ČR čerpat 778 miliard Kč, v jednom roce to tedy bude zhruba čtyřikrát více než dosud. V současnosti probíhá příprava návrhu operačních programů, kterých má být 24 proti dnešním pěti.
Dnešní seminář uspořádala TI jako součást rozsáhlejšího projektu, jímž chce přispět k průhlednějšímu zacházení evropskými penězi, a pozvala na něj i odborníky z Velké Británie a Finska. Ti mluvili o tom, jaké zkušenosti mají s využitím strukturálních fondů v jiných evropských zemích.
Transparency International v ČR funguje od roku 1998 jako jedna z 80 poboček mezinárodní organizace zaměřené především na boj s korupcí. V rámci projektu Strukturální fondy se hodlá TI v následujících měsících zaměřit mimo jiné na zpracování analýzy potenciálních finančních ztrát spojených s pomalým čerpáním evropských financí nebo na to, jaký vliv má na výběr projektů politická reprezentace.