Ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD) již při projednávání předlohy v Senátu podotkl, že nepřijetí zákona by vedlo ke zvýšení cen vodného a stočného. Úvěr by podle něj mohly nabídnout i tuzemské banky, pokud budou schopny nabídnout nízký úrok a splatnost 25 let. Pokud by si ČR úvěr nevzala, mohlo by být podle předkladatelů zákona ohroženo splnění závazků vůči EU. Výběr instituce, která Česku úvěr poskytne, má být záležitostí ministerstva financí.
Splnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod si podle předpokladů do roku 2010 vyžádá asi 51 miliard korun. Zhruba 29,5 miliardy mají tvořit evropské fondy, něco přes 15 miliard vlastní zdroje investorů a přibližně šest miliard by měl dát stát (z toho 1,65 miliardy z navrhovaného úvěru).
Výdaje na plnění směrnice EU o jakosti vody určené pro lidskou spotřebu se v letech 2006 až 2010 předpokládají kolem 18 miliard korun. Polovinu, devět miliard, chce Česko získat z evropských fondů, asi 5,4 miliardy mají být vlastní zdroje investorů a přibližně 3,6 miliardy připadá na stát (z toho je 1,35 miliardy úvěr). Jde především o rozšiřování počtu obyvatel napojených na veřejné vodovody.