Nemocenskou budou místo státu vyplácet firmy

25.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. dubna (ČTK) - Nemocenskou budou v prvních dvou týdnech nemoci lidem místo státu vyplácet zaměstnavatelé. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, a opět tak schválila sporný zákon o nemocenském pojištění. Platit začne od příštího roku.

Hlavně malým podnikatelům se navrhovaná změna nelíbí, bojí se přílišných finančních dopadů. Pokud by v malé firmě onemocnělo více lidí najednou, těžko si zaměstnavatel s vyplácením dávek poradí, varovali již dříve zástupci Hospodářské komory.

Podle Klause je převod dávek nesmysl, protože zaměstnavatel nemůže mít za zaměstnance jako celek zodpovědnost. Zákon podle něj navíc může poškodit kromě podnikatelů i zaměstnance. Firmy totiž prý budou motivovány k výběru lidí, kteří podle nich budou co nejméně stonat. Docházet by tak mohlo k diskriminaci podle věku či podle jiného "sklonu k nemoci," soudí prezident.

Ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) naopak tvrdí, že nový systém bude výhodný pro zaměstnance i podnikatele. Odvody mají zaměstnavatelům klesnout z 3,3 procenta na 1,4 procenta. Škromach již dříve uvedl, že stát tak sice vybere o 18 miliard korun do rozpočtu méně, tyto peníze ale firmám zůstanou. Na náhrady mzdy nemocným z nich mají zaplatit asi devět miliard.

Firmy s méně než 26 zaměstnanci si mohou zvolit, zda budou mít nižší odvody ve výši 1,4 procenta a náhrady zaplatí samy. Pokud by dál odváděly 3,3 procenta, tak by jim polovinu vyplacených náhrad vrátila správa sociálního zabezpečení. Náhradu mzdy by měli zaměstnavatelé vyplácet jen v prvních dvou týdnech choroby. Poté by dávky hradila správa sociálního zabezpečení.

Norma má lidem s vyšším příjmem dávky v nemoci, mateřství či na ošetřování zvýšit. Náhrady v prvních třech dnech nemoci by měly činit 30 procent ze stanovených průměrných částek denního příjmu, z nichž se dávky vypočítávají. Nyní je to 25 procent. Od čtvrtého dne do konce druhého týdne by se částka rovnala 69 procentům, stejně jako teď.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK