Většina starých členských zemí v roce 2004 z obavy před levnou pracovní silou nováčkům své pracovní trhy uzavřela. Další období potrvá do konce dubna 2009, poslední dvouletá etapa omezení skončí v dubnu 2011. Do té doby mohou staří členové EU bariéry zachovat.
Na omezeních zatím trvá Rakousko a Německo, které by je rádo podle dostupných informací udrželo po celých příštích pět let. Bariéry nehodlá odstranit ani Lucembursko. Pracovníkům v zemědělství, vinařství, hotelech a restauracích, kteří v zemi chybějí, chce ale povolení vydávat téměř automaticky. Belgie a Francie od května částečně svůj trh práce uvolní, a to lidem z nedostatkových profesí. Patří mezi ně například zedníci, různí řemeslníci či řezníci. Úplný francouzský seznam je k dispozici na stránkách www.anpe.fr. Itálie zvýšila kvóty pro přijímání zahraničních pracovníků. Dánsko se chystá od července zjednodušit administrativní řízení. Veškeré bariéry by mohlo s koncem letošního roku zrušit Nizozemsko.
Přechodná období vůči novým občanům EU uplatňují i státy evropského hospodářského prostoru. Podle českého ministerstva práce bariéry od května odstraní Island. Lichtenštejnsko by je údajně rádo zachovalo až do roku 2011. Norsko a Švýcarsko si je zatím také ponechávají.
Češi mohou bez překážek pracovat i v nových členských státech. Občanům starých zemí ČR na svém území pracovat nebrání. Omezení vůči nim přijaly ale Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko jako odpověď na zavedení přechodných opatření. Česko zatím nepočítá ani s tím, že by po dalším rozšíření EU o Bulharsko a Rumunsko jejich obyvatelům svůj pracovní trh uzavřelo.