Operátoři většinou zlevnili tak, že u jednotlivých nabídek zvýšili rychlosti za nezměněnou cenu. K velkému skoku došlo letos v únoru po zavedení nových velkoobchodních cen, za které telefonické připojení ADSL nabízí Český Telecom ostatním firmám.
"Pro srovnání. Loni v březnu si zákazník pořídil za cenu 713 korun rychlost 256 kbit/s, za rok na to si za stejnou cenu pořídí rychlost osmkrát vyšší, tedy 2048 kbit/s," uvedl mluvčí Telecomu Martin Žabka.
Na navyšování rychlosti ADSL zareagovaly konkurenční kabelové firmy. Například u UPC klesla rychlost megabitového připojení o třetinu na 555 korun. Nově se v jejich nabídkách objevily přípojky o rychlosti nad deset Mbit/s, které zatím poskytovatelé ADSL nenabízí. "Celkově více než polovina zákazníků využívá některý z rychlejších tarifů, které začínají na 3000 kbit/s," uvedl mluvčí Karnevalu Jan Hlaváč.
Podobnou cestou jdou i mobilní operátoři. Eurotel a T-Mobile loni na konci roku představily rychlejší připojení prostřednictvím sítí UMTS a rozšiřují pokrytí EDGE. "Rychlá neomezená data u nás to stojí stále 699 Kč. Tato cena se dříve vztahovala pouze na GPRS, teď i nabízíme za stejnou cenu až třikrát vyšší rychlost prostřednictvím EDGE. V Praze pak nabízíme rychlost dokonce šestkrát vyšší prostřednictvím UMTS," uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení T-Mobile.
ADSL v současnosti využívá přes 350.000 zákazníků, počet uživatelů kabelového internetu se blíží 200.000. Dalších více než 200.000 přípojek připadá na bezdrátovou technologii Wi-Fi. Podle zprávy OECD koncem minulého roku v tuzemsku připadalo 6,4 vysokorychlostního připojení na 100 lidí.