Unie může očekávat letos a napřesrok 3,5 milionu nových pracovních míst a mírný pokles nezaměstnanosti. Ta předloni přesahovala devítiprocentní míru, do roku 2007 má klesnout na 8,2 procenta. Inflace má zůstat stabilní, mírně nad dvěma procenty, navzdory zdražování ropy, které zůstane hlavní hrozbou pro hospodářský růst.
"EU i eurozóna očekávají letos mnohem znatelnější růst, ale některé země jsou ještě vzdáleny plnému využití svého potenciálu. Evropa musí pokračovat po cestě reforem, napravovat rozpočtové nerovnováhy tam, kde se vyskytují, vynakládat více potřebných investic na výzkum a vývoj, inovace a vzdělávání. Pouze pak nezaměstnanost více klesne," uvedl komisař Joaquín Almunia.
Letošní růst bude podle prognózy podporovat posilování domácí poptávky, zejména investic, které mají vzrůst o pět procent a více, proti slabým čtyřem procentům loni, ale napřesrok se toto posilování zpomalí na 4,5 procenta. Experti rovněž počítají pro exportéry z EU s přínosem vnější poptávky, pramenící ze silného oživování světové ekonomiky, která má letos vzrůst o 4,6 a napřesrok o 4,3 procenta.
Pokud jde o globální konkurenty, prognóza očekává tříprocentní růst v USA, růst japonské ekonomiky o 2,8 procenta letos a 2,4 procenta v roce 2007 a v ostatních asijských státech růst více než 7,5 procenta.
Největší unijní ekonomice, německé, EK předpovídá zrychlení růstu z loňských 0,9 procenta na letošních 1,7 procenta. Napřesrok se tento výkon v důsledku rozpočtových opatření dočasně zpomalí na jedno procento.
Pokud jde o českou ekonomiku, po odhadovaném šestiprocentním loňském růstu očekává EK letos růst o 5,3 procenta a napřesrok o 4,7 procenta. V slovenském případě pak pokračování růstu z loňských šesti procent na letošních 6,1 a 6,5 procenta v příštím roce, při nezměněném ekonomickém scénáři. Míra nezaměstnanosti v ČR má klesnout z loňských 7,9 na letošních 7,7 a 7,6 procenta v příštím roce, na Slovensku pak z 16,4 na 15,5, resp. 14,8 procenta.
Inflace v Česku má vzrůst z loňských 1,6 na 2,5 procenta letos a 2,7 procenta napřesrok. Na Slovensku z 2,8 na 4,4, resp. 2,7 v roce 2007. EK předpovídá další prohlubování schodku veřejných financí v ČR (loni -2,6 procenta, letos -3,2 a napřesrok -3,4 procenta hrubého domácího produktu), ale zlepšování situace na Slovensku (-2,9; -2,7 a -2,1 procenta HDP).