Druhou oblastí, kam by mohly jít značné finanční prostředky, je životní prostředí. V návrhu se zatím počítá s částkou téměř 5,2 miliardy eur (146 miliard korun). Z celkového objemu vyhrazených peněz to je přesně pětina prostředků.
Česká republika dosud nemá dostatečně rozvinutou síť komunikací, není vybudovaná síť dálnic a síť hlavních železničních tahů je zastaralá. To omezuje zapojení regionů do společného evropského trhu, a snižuje tak potenciální výhody plynoucí z členství v EU, uvádí se v materiálu.
Na rozvoj podnikání a inovací by mohlo jít 12 procent z vyčleněných peněz, tedy 3,1 miliardy eur. Na výzkum a vývoj se navrhuje šest procent, což je přes 1,5 miliardy eur. Na rozvoj regionů by mohlo jít 3,4 miliardy eur, které představují 13,25 procenta z celkově vyhrazených prostředků. Další finance budou směřovat zejména na podporu zaměstnanosti a vzdělávání.
I přes to, že oblast dopravy a životního prostředí se budou na celkově vyhrazených prostředcích podílet největší měrou (dohromady 42 procent), proti současnému období se podíl snížil. V letech 2004 až 2006 se financování velké infrastruktury v oblasti dopravy a životního prostředí podílelo na celkových penězích z 53,6 procenta.
Naopak ve všech třech dalších oblastech, tedy v rozvoji průmyslu a podnikání, lidských zdrojů a rozvoji regionů, se prostředky proti současnému období navýšily. Nejvýrazněji u rozvoje průmyslu a podnikání, na které dosud z celkové částky připadlo 11,7 procenta. V období 2007 až 2013 to bude 18 procent.
Rozložení prostředků odráží priority České republiky ve vztahu ke strategickým dokumentům Evropské unie. K faktorům, které významně ovlivnily konečnou výši alokace v jednotlivých kategoriích, byly mimo jiné priority krajů, zkušenosti z dosavadního průběhu čerpání strukturálních fondů, doporučení Evropské komise a závazky vyplývající z přístupové smlouvy.