Z údajů federace vyplývá, že burzu v Praze jako letos jedinou část investorů opustila. Naproti tomu v přilehlých státech obchody přibývaly a na rakouském akciovém trhu se aktivita rozrostla dokonce na dvojnásobek. Podle obchodníků se v tuzemsku naplno projevila úzká nabídka akcií.
"Nevýhodou pražské burzy je obecně nižší počet velkých titulů v porovnání s Varšavou a Budapeští. Odchod jakéhokoliv titulu by byl deprimující," uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Český trh se také stal po ohromných nárůstech méně atraktivní, na rozdíl od loňska neběží žádná privatizace a slabší je i akviziční aktivita firem.
Zhruba tři čtvrtiny všech obchodů s akciemi v prvním čtvrtletí obstaraly akcie společností ČEZ, Komerční banka, Zentiva a Český Telecom. Hned za touto čtveřicí následovala rakouská Erste Bank, nejobchodovanější ze tří zahraničních akcií kótovaných v Praze.
Právě na rozšíření investičních příležitostí se burza také snaží zaměřit. Nové produkty by měly vyhovovat především drobným investorům. "Stimulovat aktivitu této skupiny investorů chceme nabídkou dalších investičních instrumentů, které jsou mezi drobnými investory v zahraničí populární. Jde zejména o investiční certifikáty," uvedl mluvčí burzy Jiří Kovařík. Na podzim by se pak měly rozjet i obchody s deriváty.
Vyjmenované aktivity burzy ovšem mají dle odborníků jen podpůrný účinek. "Velmi podněcujícím prvkem pro růst obchodů a atraktivnosti pražské burzy by bylo IPO (vstup zcela nové firmy na burzu vydáním akcií)," připomněl Hlinomaz. Prvním a zatím jediným IPO pražské burzy se stala farmaceutická společnost Zentiva, která ovšem vstoupila na trh před takřka dvěma roky. Třeba v Polsku se IPO počítají na desítky.