Ztráty uživatelů činí přes milion liber (40 milionů korun) a vedle toho jsou vážnou ranou dosavadním tvrzením bankovních domů, že čipové karty jsou bezpečné. V Británii byly povinně zavedeny teprve od letošního února, i když se s nimi nakupuje už delší dobu.
Podle dostupných informací zloději použili starou metodu označovanou v Británii jako "skimming", kdy nelegální čtečka připojená k legálnímu terminálu sbírá data z magnetických pásků na kartách. Toho zločinci použijí k výrobě falešných karet, jejichž prostřednictvím pak odčerpají finance.
Podle bezpečnostních expertů tak zločinci v tomto případě nenalezli bezpečnostní díru v novém systému zabezpečení čipy, ale využili toho, že banky - aby usnadnily přechod na novou technologii sobě i klientům - ponechaly na čipových kartách také magnetický proužek, který nese údaje o uživateli a jeho kontě. Ukázalo se také, že ani samy banky nezavedly ve svých vlastních bankomatech úplnou kontrolu prostřednictvím čipů a zapínají ji prý jen v určité denní době, kdy se krade nejčastěji.
Podle britské asociace pro platební clearing (APCS) byla podvodná akce omezena jen na řetězec Shell. Tato společnost ale zdůraznila, že její terminály jsou plně akreditovány a schváleny odborným dohledem a odpovídají zavedenému standardu.
Mluvčí APACS se dnes podivila nad tím, že terminály nereagovaly podle předpokladu, kdy se mají samy odstavit, pokud se k nimi manipuluje nedovoleným způsobem. "Tyto terminály mají být odolné proti manipulaci. Mají se samy odstavit a to zjevně selhalo," řekla mluvčí Sandra Quinnová.