Elektronické zadávání veřejných zakázek bude možné od 1. července, kdy nabude účinnosti nový zákon o veřejných zakázkách. Současná právní úprava řeší elektronizaci zadávání zakázek jen dílčím způsobem a podle ministerstva nelze mluvit o rovnoprávnosti elektronického a listinného zadávacího procesu. Elektronické zadávání neprobíhá, realizovat je možné jen některé dílčí procesy, jako například uveřejňování, uvádí se v materiálu.
Dalšími přínosy elektronického zadávání bude například zvýšení vyjednávací síly zadavatelů. Dojde totiž k rozšíření okruhu dodavatelů, kteří se budou moci zúčastnit zadávacího řízení, protože klesnou transakční náklady spojené s účastí v řízení. Zlepší se prý také přístup malých a středních podniků k veřejným zakázkám a zrychlí se komunikace v rámci zadávacího řízení.
Do roku 2010 by elektronicky měla být zadávána polovina veřejných zakázek, což ve finančním vyjádření představuje zakázky za téměř 220 miliard korun. Je to jeden z hlavních cílů národního plánu, který se týká elektronizace zadávání veřejných zakázek.
Elektronicky by zakázky měla do té doby zadávat čtvrtina zadavatelů, tedy kolem 500 subjektů. Tam, kde to bude legislativně umožněno, budou zadavatelé schopni elektronicky zadávat 100 procent zakázek, píše se v materiálu.
První etapa elektronizace zadávacího řízení zahrnuje roky 2006 a 2007. V tu dobu by se měla do praxe uvést potřebná legislativa, elektronicky se začít zveřejňovat informace o veřejných zakázkách, podávat nabídky a uzavírat smlouvy. V další etapě, která by měla být dokončena v roce 2010, by se měly elektronicky podávat i objednávky, vyměňovat účetní doklady a probíhat platby.
Elektronické obchodní praktiky by mělo přijmout co nejvyšší procento zadavatelů. Ministerstvo pro místní rozvoj proto sestaví seznam nejvýznamnějších zadavatelů v ČR, u nichž objem zadaných veřejných zakázek loni přesáhl 100 milionů korun. Cílem je, aby do konce roku 2007 na 80 procent těchto zadavatelů zpracovalo individuální plány zavedení elektronizace veřejných zakázek.