"Zmírnění umožnila příznivější nákazová situace v členských zemích Evropské unie a skončení jarních tahů migrujícího ptactva z území s nepříznivou, případně neznámou nákazovou situací," uvedl ministr zemědělství Jan Mládek.
V rámci mimořádných opatření byl také zakázán v podnikatelských chovech pobyt ptáků a drůbeže ve venkovním výběhu. Ten bude nadále platit pro podnikatele (i ZOO), kteří mají v jednom hospodářství současně hrabavou a vodní drůbež. Společný chov venku může povolit místně příslušná krajská veterinární správa za předpokladu, že krmivo a voda se těmto ptákům podává uvnitř haly nebo pod přístřeškem, který dostatečně odradí volně žijící ptáky. Ostatní podnikatelé budou moci drůbež či ptáky vypustit ven, krmivo a vodu ale musí mít rovněž uvnitř haly nebo pod přístřeškem.
Nadále bude pro velkochovy platit povinnost hlásit místně příslušné krajské veterinární správě jakoukoli významnou změnu zdravotního stavu zvířat, tedy pokles příjmu potravy o více než 20 procent, pokles snášky o více než pět procent po dobu delší než dva dny a úmrtnost vyšší než tři procenta týdně.
V Česku se zatím objevilo 12 případů ptačí chřipky. Šlo o uhynulé labutě, nalezené na různých místech jižních Čech. Zvláštní opatření se přijímala také v pásmech okolo míst nálezů nakažených opeřenců. Od středy končí v posledních lokalitách, kde ještě platila.