"Nepostřehl jsem, že by se těmto důležitým otázkám v uplynulých týdnech věnovala zvýšená pozornost. Neznalost zákona přitom neomlouvá. Neinformovanému nájemníkovi se může lehce stát, že se dostane do problémů," řekl dnes novinářům Motejl.
Zákon o jednostranném zvyšování nájemného, jímž byl zákoník novelizován, vstoupil v platnost letos 31. března. Na zásadní změny, které přinesl pro nájemníky, upozorňuje ombudsman na svých internetových stránkách www.ochrance.cz. Podle informací ministerstva pro místní rozvoj vlastní obce v Česku zhruba 400.000 a majitelé nemovitostí dalších 360.000 nájemních bytů.
Hlavní změnou, kterou přináší novela, je, že v některých případech může pronajímatel vypovědět nájem i bez souhlasu soudu. Zákon majitelům domů umožňuje, aby tak učinili například v případech, kdy jim nájemníci po dobu více než tří měsíců neuhradí nájemné, popřípadě když budou porušovat dobré mravy v objektu.
Přestože zákon vysloveně uvádí pět okolností, za nichž je možné vypovědět nájem i bez svolení soudu, na první pohled není patrné, že výpověď lze dát, když nájemník domácímu včas neohlásí změnu v počtu osob, které s ním byt obývají, uvedl Motejl.
Především by měli nájemníci podle něj vědět, že se proti případné výpovědi nájmu budou muset aktivně bránit sami. Pokud důvody výpovědi pokládají za nezákonné, musí podat žalobu k soudu a v následném soudním řízení prokázat, že k výpovědi nebyl důvod.
Do doby, dokud soud o žalobě nerozhodne s konečnou platností, nemusí nájemník vyklidit byt, upozornil ombudsman. Jeho další upozornění k novele občanského zákoníku lze najít na jeho internetových stránkách v odkazu aktuality.