Celní úřad pokutu vyměřil proto, že Tukový průmysl do oběhu vydal neproclené pohonné hmoty. Firma však tvrdí, že za porušení povinností může Čepro, které palivo skladovalo. Státní podnik obvinění odmítá.
Žalobu Tukový průmysl změnil proto, že správní soudy začaly rušit rozhodnutí Celního ředitelství Praha, na jejichž základě pokuta vznikla. Škodu navíc zatím fakticky nikdo neplatil. Tukový průmysl ale již musel uhradit 75 milionů korun, které nyní po Čepru žádá. Zároveň navrhuje, aby soud Čepru přiznal odpovědnost za vzniklou škodu.
Právní zástupce Čepra Jaromír Císař uvedl, že Čepro neprovozovalo veřejný celní sklad, a nemělo tedy ze zákona povinnost zajistit vyřízení celních náležitostí. Povinnosti podle něj nese ten, komu bylo provozování skladu povoleno, a to je Tukový průmysl. Ten se ale brání, že s Čeprem uzavřel smlouvu a státní firma pohonné hmoty vydala bez jeho svolení.
V celním skladu byly uloženy pohonné hmoty společnosti Bena, která o uložení uzavřela smlouvu s Tukovým průmyslem. Čepro podle svého zástupce účastníkem této smlouvy nebylo. Povinnosti tak podle něj mohl porušit jen Tukový průmysl nebo Bena. Podle něj Čepro také nenese odpovědnost ani za škody, které by z tohoto případu vznikly v budoucnosti.
Častá změna žalob a další skutečnosti podle Císaře nasvědčují tomu, že je žaloba uměle vykonstruována. Soud by podle něj měl také přihlédnout k tomu, že vůči představiteli Tukového průmyslu probíhá trestní řízení, které by mohlo mít s tímto případem věcnou souvislost. Konkrétní osobu, které se řízení týká, neuvedl.
Státní podnik čelí i dalším dvěma pohledávkám, které jsou rovněž spojeny s Benou. Celkem jde o další zhruba tři miliardy korun. I tyto pohledávky Čepro považuje za neoprávněné.
Čepro se zabývá především přepravou a skladováním ropných produktů, provozuje asi 190 čerpacích stanic EuroOil a ochraňuje zásoby státních hmotných rezerv.