Celkový podíl přetížených vozidel je podle Laušmana jen půl procenta, ale přetížené jednotlivé nápravy má téměř 12 procent vozidel. Podle generálního tajemníka sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara vozidla přetěžují zejména vnitrostátní dopravci například při přepravách pevných substrátů. V mezinárodní dopravě si to naopak dopravci většinou nedovolí.
ŘSD chce proto více spolupracovat s Generálním ředitelstvím cel při kontrolách kamionů. Oba úřady by měly v dohledné době podepsat memorandum, které zajistí součinnost při kontrolách. ŘSD by mělo celníkům například vyčlenit na dálnicích místa vhodná ke kontrolám a vážení kamionů.
Celní správa nejčastěji kontroluje dodržování povinných dob řízení a odpočinku, přepravu nebezpečných věcí, dálničních kuponů a přepravních povolení a dalších. Celníci rovněž kontrolují zboží podléhající spotřební dani či převoz omamných látek. Jen za první čtyři měsíce roku celníci například na mobilních vahách zvážili 630 vozidel a u šestiny z nich našli porušení předpisů. Stacionárními vahami prošlo 12.900 aut a z toho téměř 770 nevyhovělo. Dopravcům za to hrozí pokuty v desítkách tisíc korun.
Za první rok členství v EU se provoz kamionů na českých silnicích zvýšil o polovinu. Hranice tehdy přejíždělo asi 800.000 kamionů měsíčně. Letos by měla intenzita kamionové dopravy růst podobně jako jinde v Evropě, tedy o pět až šest procent ročně.