Podle aktuálních průzkumů by ODS volilo kolem 26 až 30 procent lidí, ČSSD zhruba 21 až 26 procent voličů, KSČM 13 až 18 procent osob, zelené osm až deset procent a lidovce pět až 12 procent lidí. Odbory srovnaly programy těchto stran. "Samozřejmě z toho nám výrazně lépe vyšly levicové politické strany," uvedl Štěch, který je senátorem za ČSSD. Podle něj by pro "drtivou většinu zaměstnanců" bylo prospěšné, kdyby levice ve volbách zvítězila. Podle politologů není příklon odborů k sociální demokracii a levici ani v zahraničí neobvyklý.
Štěch řekl, že konfederace sledovala i hlasování o sociálních zákonech a pracovním právu ve sněmovně. Nebránila by se proto ani podpoře komunistů. "Komunisté také podpořili naše návrhy ve velké míře. Jejich program v některých částech je, si myslíme, drobet nerealistický, ale ty kroky, které oni navrhují, by v žádném případě zaměstnance podle našeho názoru nemohly poškodit," řekl Štěch. Sociální demokraté spolu s komunisty prosadili ve sněmovně například chystaný zákoník práce.
Také premiér Jiří Paroubek (ČSSD) dnes po setkání s předáky ČMKOS a jednotlivých svazů uvedl, že názory ČSSD a odborů jsou "až překvapivě podobné". Stejně se prý dívají na hospodářský růst i sociální zákony. "To je věc, která nešla dneska přehlédnout," řekl novinářům po setkání s předáky Paroubek. Podle něj názorová shoda jen potvrzuje to, že odborové hnutí je "potenciálně nejbližším partnerem" ČSSD. "Tak to je a vždycky v politice sociální demokracie bude," dodal předseda vlády.
Předáci z ČMKOS se dnes s premiérem i ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem shodli na tom, že sociální dialog v Česku fungoval nejlépe právě v posledních čtyřech letech. Štěch připomněl, že větší nepokoje se objevily jen v roce 2003, kdy odbory nesouhlasily s reformou veřejných financí. Zástupci odborů a zaměstnavatelů ale nebyli v posledním volebním obdoví vždy spokojeni ani s přístupem vlády k tripartitě. Několikrát jednání zrušili, protože se ministři vůbec nedostavili. Kritizovali také to, že jejich názor kabinet nevzal vždy v potaz a například schválil zákon i přes jejich odmítavý postoj.