"ČEZ, ve kterém stát vlastní 67procentní podíl, je podle mě zralý na prodej. Mezi dalšími kandidáty na prodej jsou určitě České aerolinie a Letiště Praha," řekl Topolánek s tím, že prodej České pošty nelze také vyloučit.
Podle premiéra Jiřího Paroubka je určitý podíl ve firmách se státní podílem prodejný. "Stát si ale musí zachovat kontrolní balík," řekl předseda vlády. "Pokud hodlá pan Topolánek prodat Budvar, tak by to měl říct pořádně nahlas. My Budvar nikdy neprodáme," dodal.
U prodeje společnosti ČEZ je potřeba dohlédnou na to, aby nebyl v konečném důsledku poškozen spotřebitel, uvedl ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.
Topolánek dále v interview uvedl, že nejlépe by bylo prodej uskutečnit přes kapitálové trhy, což je nejčistší metoda, i když nezajišťuje nevyšší výnosy." S tím souhlasí i Ševčík. "Je to nejčistší způsob prodeje. Není to taková zlodějna, kterou provedla ČSSD, když prodala například očištěné banky předem dohodnutým zájemcům," uvedl Ševčík.
Proti tomuto vyjádření se ohradil Paroubek. "Prodej bank byla nejúspěšnější privatizace v postkomunistických zemích. Pokud někdo tvrdí, že to byla zlodějna, tak ať předloží důkazy, jinak považuji takovéto prohlášení za paranoidní," uvedl.
Prodej přes kapitálové trhy schvaluje analytik Jan Schiesser z firmy Atlantik FT. "Privatizace státních podílů přes kapitálový trh je standardně a často používaná metoda prodeje ve všech vyspělých zemích, ale také v rámci střední Evropy," řekl. Výhodou jsou jednoduchost a rychlost převodu, transparentnost, či podpora a rozšíření finančního trhu, a také významný příjem státního rozpočtu. "Nevýhodou však může být závislost výsledné ceny na vývoji akciových trhů a nerealizování prémie za kontrolu," dodal Schiesser.
Privatizace státních podílů často provází nejasnosti, píše Aktuálně. Zřejmě nejznámějším případem z poslední doby je prodej Unipetrolu polskému PKN Orlen. Celou kauzu provázela obvinění z úplatkářství, lobbismu a zneužívání známostí na nejvyšších místech.