Ode dneška tak například už není zakázáno konání trhů a výstav drůbeže a ptáků, povoleny jsou i soutěže poštovních holubů. K opatřením, na jejichž dodržování bude veterinární správa prozatím trvat, patří zejména povinnost chovatelů hlásit jakoukoli významnou změnu zdravotního stavu ptáků. Výstavy ptáků s mezinárodní účastí budou vyžadovat souhlas krajské veterinární správy, stejně jako výjezd ptáků z tuzemska na zahraniční akce. Platí také nutnost očkovat proti ptačí chřipce do začátku září ptáky chované v zoologických zahradách.
Mimořádná opatření platila od 14. února. Skončila už také všechna mimořádná veterinární opatření, která byla vyhlášena v některých oblastech jižních Čech. Kolem Týna nad Vltavou a Mirošovic byla zrušena 2. května, u Orlíka 5. května a 9. května také v okolí Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic.
Počet nahlášených uhynulých ptáků v poslední době stagnuje. Příčinou zklidnění situace je teplejší počasí, kdy virus chřipky přežívá ve vodě výrazně kratší dobu a také menší migrace ptáků během letního období. Celkem bylo v ČR vyšetřeno 2139 volně žijících ptáků, 276 kusů drůbeže a pět exotických ptáků; potvrzeno zatím bylo 12 případů ptačí chřipky u uhynulých labutí.
Kvůli obavám lidí z ptačí chřipky a vlivem levných dovozů drůbežího masa ze zemí, kde se poptávka kvůli nákaze výrazně propadla, jsou na českém trhu s drůbežími produkty přebytky. ČR se sice řadí mezi země unie, kde spotřeba drůbežího masa a vajec během ohrožení nákazou poklesla méně, za letošní leden a únor se ale meziročně zvýšil import drůbežího masa o 27 procent, vývoz naproti tomu spadl téměř o třetinu. Téměř dvojnásobně narostly zásoby masa ve zpracovatelských podnicích a současně se propadly ceny zemědělských výrobců. Čeští drůbežáři celkové ztráty způsobené poklesem prodeje drůbežího masa a vajec a zvýšeným dovozem nedokážou odhadnout, podle Dagmar Tůmové z Českomoravské drůbežářské unie může jít až o stovky milionů korun.
Ministerstvo zemědělství chce drůbežářům pomoci tak, že omezí vytváření neprodejných zásob. Podle předběžného programu hodlá vyplácet kompenzace za dočasný útlum produkce, konkrétní obrysy má tento záměr získat po poradě se zástupci zemědělců na konci tohoto týdne. Náhrady mají být podle stanoveného klíče určeny producentům násadových a konzumních vajec, líhním, výkrmům jateční drůbeže a provozovatelům porážek drůbeže. Vyplácely by se stanovené sazby například za nevyprodukované vejce či brojlera. Při předpokládaném tříměsíčním útlumu produkce by ministerstvo mělo rozdělit celkovou částku 125 milionů korun, přičemž z poloviny by přispěla EU.