"Je velký převis projektů nad množstvím alokovaných peněz. V současnosti máme na stole projekty v hodnotě více než 22 miliard korun, takže neočekáváme, že se nedostaneme na částku deseti miliard korun," řekl dnes novinářům Tlapa.
Dodal, že v letech 2007 až 2013 mohou čeští podnikatelé prostřednictvím nového operačního programu zaměřeného na podnikání a inovace získat až 100 miliard korun. Nový program bude orientován například na zlepšování podnikatelské infrastruktury, podporu spolupráce firem s univerzitami či výzkumnými institucemi, inovace výrobků a technologií, zlepšování služeb pro podnikání či efektivní využívání zdrojů energií a surovin.
V novém programu by se podle Tlapy mělo zvýšit spolufinancování projektů z prostředků fondů EU z nynějších 75 procent na 85 procent. "Je to velice důležité z hlediska náročnosti financování českých podniků, které díky tomu bude menší," uvedl Tlapa.
Zatímco nynější program je zaměřený na malé a střední podniky, v novém by na finanční prostředky podle Tlapy mohly dosáhnout i větší firmy do tisíce zaměstnanců. "Chceme, aby se programy soustředily i na tyto podniky, které jsou v hraničním pásmu mezi středními a velkými firmami," podotkl Tlapa.
Do konce března podali čeští zájemci o peníze ze strukturálních fondů EU žádosti o platbu v celkové výši 4,26 miliardy korun, což představuje zhruba 35 procent částky přidělené na rok 2004. Pokud se zhruba 12,3 miliardy korun do konce letošního roku nevyčerpá, republika o peníze přijde.
Předpoklady čerpání se nepodařilo naplnit u několika programů. Vážná situace je u programu, ze kterého čerpá Praha. S největší pravděpodobností se přidělené peníze vyčerpat nepodaří. Nepříznivá situace je také u programu rozvoje lidských zdrojů. Při nárůstu tempa podávaných žádostí ale lze předpokládat vyčerpání peněz na rok 2004.
Harmonogram čerpání se naproti tomu daří naplňovat v programu rozvoje venkova a multifunkčního zemědělství a programu infrastruktury.