Nejvyšší mzdy mají manažeři, nejméně berou pomocné pracovnice

17.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. května (ČTK) - Mezi nejlépe placené lidi v Česku patří muži na postech zákonodárců, vedoucích a řídících pracovníků. Měsíčně dostávají v průměru 49.853 korun hrubého. Ženy na stejných místech jsou na tom hůře, jejich platy jsou zhruba o 19.000 korun nižší. Vyplývá to z údajů o struktuře mezd zaměstnanců za rok 2005, které zveřejnil Český statistický úřad.

Z údajů také vyplývá, že nejhůře placenými lidmi jsou pomocné a nekvalifikované pracovnice. Pobírají 10.814 korun hrubého, zatímco jejich mužští spolupracovníci dostávají o 3204 Kč více.

Průměrná mzda za celou ČR a za obě pohlaví přitom loni podle tohoto šetření činila 21.674 korun. Jak upřesnil Dalibor Holý z ČSÚ, jde o dopočtené údaje, které se liší od čísel publikovaných v pravidelných zprávách o vývoji průměrné mzdy. Ta podle údajů z letošního března představovala loni 19.030 Kč.

Podle těchto dopočtených údajů tak průměrná mzda v Praze činila 28.260 korun, zatímco opačný konec mzdového žebříčku obsadil Karlovarský kraj se mzdou 18.583 korun. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory je to dáno mimo jiné tím, že v Praze je daleko víc centrálních organizací a centrál podniků, kde pracuje jiná skupina zaměstnanců než v regionech. Často jsou to vysokoškoláci, kteří musejí ovládat cizí jazyky a za svoje vzdělání požadují vyšší mzdu. V Praze se také soustřeďuje většina vedoucích postů.

Ve všech krajích panují výrazné rozdíly v odměňování mužů a žen. V Praze představuje rozdíl 8350 korun ve prospěch mužů, ve Středočeském kraji je to více než 6000 korun.

Nejlépe placenými lidmi podle oborů a regionů jsou pražští manažeři a manažerky, kteří berou téměř 58.000 korun. Zemědělský či lesní dělník v Ústeckém kraji pobírá pětkrát méně, jen 11.343 korun. Podobně je na tom jeho kolega v Jihomoravském kraji. Hrubé mzdy pomocných a nekvalifikovaných sil se pohybují od 11.454 korun v Karlovarském kraji po 13.349 korun v Praze.

Pikora poukazuje na to, že zaměstnavatelé často lidem vyplácejí neoficiální mzdu, protože práce je pro ně drahá a snaží se ji tímto způsobem zlevnit. Statistika podle něj také nezachycuje různé neoficiální příjmy a vedlejší výhody. "Vedle toho je řada odvětví, kde existují naturální odměny," podotkl.

I přes neustálý růst je rozdíl ve mzdách mezi ČR a například Německem dramatický. "Větší část obyvatelstva stále bere méně, než je minimální mzda v Lucembursku. To dohánění nám bude trvat stále dlouhou dobu. Domnívám se že Německo nedoženeme dříve než v roce 2037," dodal Pikora.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK