SB: Obchodní spor trvá v ČR průměrně 290 dní, méně než u sousedů

18.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. května (ČTK) - Průměrná délka obchodního sporu trvá v Česku 290 dní, a je tak sice delší než ve většině vyspělých zemích, ale výrazně kratší než v okolních státech. Na Slovensku soudy řeší obchodní spory v průmětu 565 dní, v Maďarsku 365 dní a v Polsku 980 dní. Vyplývá to ze statistiky Světové banky za rok 2005, kterou zveřejnil server Měšec.cz.

Mezi vyspělými zeměmi světa jsou v délce rozhodování soudů v obchodních sporech značné rozdíly. Nejrychleji bývají tyto spory rozhodnuty v Nizozemsku (48 dní), na Novém Zélandu (50 dní) a v Japonsku (60 dní). Naopak nejpomaleji rozhodují obchodní soudy vedle Polska v Itálii (1390 dní) a ve Slovinsku (913 dní).

Pro rozvoj podnikání v zemi je nezbytné, aby se podnikatelé v domácí legislativě rychle a dobře orientovali a současně měli záruku rychlých a účinných soudních rozhodnutí v případných obchodních sporech se svými obchodními partnery, upozornil analytik serveru Petr Gola.

Pro potenciální zahraniční investory je bezpečnost investic jedním z nejdůležitějších hledisek. "Zajímá je, jak rychle se domůžou svých oprávněných nároků u soudu, kolik je to bude stát a zda samotné soudní rozhodnutí není jenom kouskem papíru, na základě kterého stejně své peníze nikdy neuvidí," uvedl Gola.

Za délku obchodního sporu se považuje rozdíl mezi podáním návrhu na soud (žaloby, návrhu na výkon rozhodnutí či návrhu na prohlášení konkurzu) a rozhodnutím soudu (vydáním platebního rozkazu, exekučního titulu či rozsudku nebo prohlášení konkurzu).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK