Radio Wave je čtvrtou stanicí, kterou rozhlas spustil v souvislosti s nastupujícím digitálním vysíláním. Ke slyšení je na internetu a v digitálních sítích DVB-T, určených zejména pro TV stanice. Rozhlas se také rozhodl využít i analogové kmitočty ČRo Region Střední Čechy. To se radě nelíbilo a již v březnu upozornila rozhlas, že nedodržuje zákon o ČRo, a stanovila lhůtu k nápravě do 15 dnů; to se však podle rady nestalo.
Předseda rady Václav Žák tehdy řekl, že podle zákona může rozhlas analogově vysílat na vlnách FM tři celoplošné stanice, což je nyní Radiožurnál, Praha a Vltava, a další regionální. Vzhledem k tomu, že Wave je podle Žáka inzerována jako digitální a nikoli regionální stanice, pokud vysílá analogově, rada ji na vlnách FM považuje za čtvrtou celoplošnou stanicí. To však zákon neumožňuje.
"Český rozhlas je přesvědčen, že vysíláním programu stanice Radio Wave s regionálním územním rozsahem dle přiděleného souboru technických parametrů (kmitočtu) žádný zákon neporušil," řekl dnes ČTK mluvčí ČRo Ladislav Pavlík. Rozhlas proto podle něj využije všech možných opravných prostředků, tedy i žalobu proti rozhodnutí rady u soudu.
Rada také udělila pokutu dvakrát 100.000 korun České televizi za reportáž, která podle názoru rady nebyla vyvážená a objektivní. ČT údajně porušila zákon tím, že 31. ledna odvysílala reportáž na téma ombudsmanovy zprávy. Poprvé tak učinila v hlavní zpravodajské relaci Události, podruhé o necelé tři hodiny později v Událostech, komentářích. Vyjádření televize ČTK zjišťuje.
Frekvence 1 podle rady ohrozila mravní, fyzický nebo psychický vývoj dětí a mladistvých pořadem Sexy život z počátku května loňského roku. "V tuto chvíli nejsme bohužel schopni zaujmout stanovisko, protože neznáme odůvodnění této pokuty. Musíme nejprve vyčkat na doručení písemného rozhodnutí rady a následně zvážíme naši reakci," sdělil ČTK mluvčí stanice Richard Klatovský.