Ekolog: Češi platí za elektřinu více než průměrní Evropané

21.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. května (ČTK) - České domácnosti platí podle ekologa Jana Beránka z brněnské agentury WISE za elektřinu v poměru ke své kupní síle vyšší cenu, než je v Evropské unii obvyklé. Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž ale ČTK řekl, že ceny elektrické energie v Česku jsou jedny z nejnižších v Evropě a lidé si za svoji mzdu mohou pořídit více elektřiny než v minulosti.

"Domácnost, která elektřinou šetří a spotřebuje 1200 kWh za rok, dokonce platí třetí nejvyšší cenu v EU," řekl ale ČTK Beránek, který vycházel z údajů Eurostatu. Podle něj lidé, kteří se chovají úsporně a spotřebují ročně 1200 kWh elektrické energie, zaplatí 0,220 PPS za kilowatthodinu elektřiny. To je o třetinu více, než kolik činí průměrná cena elektřiny pro obyvatele unie. PPS je jednotkou kupní síly, kterou Eurostat definuje a používá v rámci EU. V tomto přepočtu zaplatí za elektřinu více jen Poláci a Slováci.

Analytik společnosti Global Brokers Tomáš Kaňka, který trh s energiemi monitoruje, považuje srovnání cen podle kupní síly za demagogické. "Kupní síla například v Africe je velmi nízká, což určitě nemá vliv na tamní ceny celosvětových komodit. Určitě tam barel ropy nestojí jeden dolar," řekl Kaňka. Domnívá se, že přestože stát vlastní v ČEZ dvě třetiny akcií, nemůže cenu elektřiny příliš ovlivňovat. "Vedení ČEZ se musí chovat manažersky už proto, že by poškodil zbývající třetinu akcionářů. Ti by pak klidně mohli na ČEZ podávat žaloby," doplnil Kaňka.

Kříž řekl, že ceny elektřiny v tuzemsku patří k nejnižším v Evropě. "Od roku 1989 narostla průměrná měsíční mzda o více než 600 procent, ceny elektřiny pro domácnosti narostly o 430 procent. Občané si tedy za svoji mzdu mohou pořídit více elektřiny než v roce 1989," uvedl Kříž.

Pokud se podle něj provede srovnání na základě parity kupní síly, tak je na tom Česko lépe než ostatní východoevropské státy, ale hůře než západní. Tam si za svůj plat pořídí elektřiny více. "Rozdíl je však v platech, ne v ceně elektřiny. Nefér na tomto srovnání je skutečnost, že naprostá většina výrobků, služeb by dopadla v tomto srovnání řádově hůře než elektřina. Třeba Škoda Octavia, která v některých státech stojí méně než u nás," sdělil Kříž.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK