Pod pojmem dřevostavba si nepoučený laik mnohdy představí pouze provizorní levné stavby, které jsou jaksi méně hodnotné než "poctivé" zděné domy s řádným sklepem a podkrovím. Zcela jistě z nedostatku objektivních informací a nedostatečné propagace stále přetrvávají u mnoha stavebníků neopodstatněné obavy, týkající se hořlavosti, malé tepelné akumulace, špatných zvukově izolačních vlastností a životnosti. Tady najdeme příčinu toho, že v zemi, kde se ještě před sto lety hojně stavělo ze dřeva, tvoří podíl dřeva v bytové výstavbě necelé jedno procento! Přitom podíl dřevostaveb na bytové výstavbě ve skandinávských zemích činí ročně přes 60 procent, v Rakousku a Švýcarsku je to okolo 10 v Německu 7 procent. A to mají v Německu poloviční rozlohu lesů i poloviční objem těžby dřeva než v Čechách!
Za pár týdnů pod střechou
Základní konstrukcí sendvičové dřevostavby je dřevěný nosný rám z kvalitního smrkového nebo modřínového dřeva, ošetřeného přípravky zajišťujícími ochranu proti škůdcům a zvyšujícími odolnost vůči vlhkosti. Sendvičové stavby mohou být bez problémů realizovány až do výšky tří podlaží bez dalších podpůrných konstrukcí, pouze za použití kvalitních lepených hranolů. Jádro stavebního panelu je vyplněno masivní tepelnou izolací a celá nosná konstrukce je z obou stran opláštěna sádrovláknitou nebo dřevoštěpkovou deskou. Jednotlivé části domu se postupně montují na staveništi. Na připravenou základovou desku se montují nosné hranoly sloupkové konstrukce s následným oplášťováním a provedením izolací. Od zahájení montáže na dokončenou a vyzrálou základovou desku zabere tento způsob dobu maximálně dvou měsíců. Jiným způsobem je prefabrikovaná výroba kompletních stavebních dílů se zabudovanými rozvody a instalacemi i s povrchovou úpravou včetně osazení oken a dveří v optimálních podmínkách výrobního závodu. V tomto případě je zaručeno maximálně kvalitní provedení bez negativních vlivů počasí. Prefabrikace umožňuje rychlé a dokonalé provádění montáže domu na staveništi a zkompletování celé stavby během několika dní.
Spojení výhod
Dřevo jako stavební materiál je dobrou volbou z mnoha důvodů - konstrukčních, finančních, ekologických i biologických. Dřevo je plně obnovitelným zdrojem; minimální množství čistého biologického odpadu ze dřeva je snadno zpracovatelné a dále využitelné nebo prostě přirozeně rozložitelné. Po funkčním a materiálovém dožití "těžkých" staveb zůstává obtížně likvidovatelný odpad, jehož případná recyklace je spojena s dalšími náklady. Také ostatní materiály používané pro sendvičové systémy patří k ekologicky nezávadným materiálům. Fyzikální vlastnosti dřeva jsou jedinečné, montované stavby na bázi dřevěných rámových konstrukcí mají celou řadu předností. Sendvičová dřevostavba se na první pohled od zděné stavby nijak neliší.
Dnešní dřevostavba může být velmi rozmanitá, podle charakteru místa lze zvolit přiznání dřeva jako konstrukčního materiálu nebo opatřit objekt obklady, moderními minerálními či termoizolačními omítkami. Vynikající tepelně izolační vlastnosti lehké sendvičové konstrukce umožňují dosáhnout srovnatelných parametrů při podstatně menší tloušťce zdiva než u "těžkých" konstrukcí a tak maximálně využít zastavěné plochy. Ve srovnání se zděnou stavbou získáme přibližně 8-10 procent podlahové plochy navíc - u domu o zastavěné ploše 150 m2 je to jeden pokoj velký 14 m2 navíc. Menší hmotnost hrubé stavby znamená znatelnou úsporu nákladů při dimenzování základů a také nižší cenu za přepravu a manipulaci.