Novela by podle senátorů znamenala zvýšené nároky na krajské rozpočty, přičemž prostředky od státu na tyto příspěvky neodrážejí v rámci rozpočtového určení daní plochu lesů v rámci jednotlivých regionů. Ohrozil by prý výkon státní správy v lesním hospodářství. Norma navíc nebyla konzultována ani s kraji, ani se Sdružením vlastníků lesů, uvedl místopředseda výboru pro veřejnou správu Pavel Eybert (ODS).
Kraje proto podle něj s těmito prostředky ve výši zhruba 950 milionů korun ročně nepočítají ani v letošním roce, ani v příštích letech, neboť nemusí takové náklady do svých rozpočtů zařadit. "Pro letošní rok jsou rozpočty krajů schváleny a není vůbec řečeno, jak by se ten letošní rok řešil," řekl senátor.
Adolf Jílek (KDU-ČSL) z hospodářského výboru připomněl, že rozpočtové určení daní rozpočítává peníze podle počtu obyvatel, ale neřeší velikost zalesněné plochy v jednotlivých regionech. "Určité kraje tak byly velmi znevýhodněny proti současnému stavu," podotkl Jílek. Podle Eyberta dosavadní systém funguje velmi dobře a navrhovaná změna "je veskrze nešťastnou normou".
Novela podle něj měla zařadit palivové dříví a slámu do nižší sazby DPH, ale není jisté, zda by to bylo v souladu s evropskými normami. Navíc byly tyto položky označeny v sazebníku chybně, podotkl Eybert.
Poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) se bránil tím, že novela měla uvést dotace do lesního hospodářství do souladu s rozpočtovým určením daním. Zpochybnil i Eybertem uváděnou sumu 950 milionů korun s tím, že předloni bylo na příspěvky podle lesního zákona vyplaceno 388 milionů korun. Kraje podle poslance se měly možnost s novelou seznámit, žádné námitky vůči ní neuplatnily.