Rozvojovým zemím může pomoci v boji s chudobou. Rozvinutým zemím může pomoci při zlepšování pracovních a životních podmínek a v prosazování vhodné politiky v souvislosti s postupující globalizací, technickým pokrokem a populačními trendy. Cílem dnešního sdělení Komise „Podpora slušné práce pro všechny“ je posílit politiku a programy EU a pomoci tak šířit práci za slušných podmínek uvnitř EU i za jejími hranicemi.
„Polovina pracujících ve světě vydělává méně než dva dolary za den. Polovina obyvatel světa nemá sociální ochranu. Slušná práce pro všechny je nástrojem, který může tyto nerovnosti odstranit," uvedl komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. „Vyšší hospodářský růst nezaručí lepší místa nebo snížení chudoby. Hospodářský a sociální pokrok musejí jít ruku v ruce – a to je velký úkol jak pro veřejnou správu, tak i pro firmy.“
Sdělení Komise chce více než jen zajistit minimální práva pracovníků. Jeho cílem je jasně ukázat, jak lze koncept slušné práce prosazovat. Mimo jiné jde o podporu tvorby pracovních míst, lepší správu věcí veřejných, sociální dialog, vymezení a řešení nedostatků, pokud jde o práci za slušných podmínek, lepší spolupráci mezi nejvýznamnějšími zúčastněnými subjekty a omezení korupce. Pro slušnou práci jsou i hospodářské důvody, neboť pomáhá zlepšovat ekonomické výsledky.
Mezi konkrétními kroky bude vývoj nástrojů pro poměřování slušné práce, řešení nedostatků v této oblasti, měření vlivu obchodu na podmínky slušné práce, zvyšování podílu slušné práce na rozvojové politice a vnější pomoci EU a posilování spolupráce s regionálními a mezinárodními organizacemi, podnikatelským prostředím a ostatními částmi občanské společnosti.
Komise bude zdůrazňovat potřebu slušné práce pro všechny ve svých dohodách a při spolupráci se zeměmi mimo EU, včetně kandidátských, sousedních, rozvojových i rozvinutých zemí. Podpora slušné práce v režimu otevřeného obchodu bude významným prvkem obchodní politiky EU. V rozvinutých zemích mohou prvky slušné práce chybět pracovníkům v neformální sféře hospodářství. Komise rovněž vyzve všechny země, aby vypracovaly plán pro dosažení práce za slušných podmínek pro všechny, a přitom přihlédne k potřebám a konkrétní situaci partnerských zemí.
Summit Spojených národů loni v září potvrdil, že se spravedlivá globalizace a slušná práce pro všechny musejí stát hlavními cíli národních i mezinárodních politik a rozvojových strategií. Dnešní sdělení potvrzuje závazek Komise přispět k účinnému celosvětovému prosazování slušné práce pro všechny.
Nejpozději v létě roku 2008 Komise zveřejní informace o pokroku v této oblasti.
Více informací získáte na: http://ec.europa.eu/employment_social/emplweb/news/news_en.cfm?id=158