Gazprom odmítl kritiku od IEA, může těžbu plynu zvýšit

25.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 25. května (ČTK) - Rozsáhlé přírodní rezervy zemního plynu umožňují ruskému plynárenskému monopolu Gazprom zvýšit jeho těžbu, pokud to bude trh potřebovat. Gazprom to uvedl v dnešní zprávě a odmítl tak kritiku Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Šéf IEA Claude Mandil tento týden vyjádřil své obavy, že Rusko na konci desetiletí nebude schopné pokrýt potřebu plynu západních klientů bez vyšších investic a reforem trhu. "Plynu není nedostatek a nebude," reagoval dnes náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Ananěnkov.

"Pracujeme na základě potřeb trhu a produkujeme tolik plynu, kolik ho trh potřebuje. Vytěžené objemy omezují pouze kapacity trhu a solventní poptávka po plynu za spravedlivé ceny," uvedl manažer Gazpromu.

Zpráva připomíná, že rezervy Gazpromu dosahují 29,1 bilionu krychlových metrů a že jsou největší na světě. Gazprom by tak podle svého dnešního prohlášení mohl zvýšit těžbu plynu až o 64 procent na výrazných 900 miliard metrů za rok. Ananěnkov dodal, že investice Gazpromu se za poslední čtyři roky ztrojnásobily na deset miliard dolarů za rok a že je podnik může ještě zvýšit na rozvoj nalezišť na východě Sibiře a Dálném východě.

IEA, agentura pro energetiku průmyslově vyspělých zemí, chce na červencovém summitu skupiny zemí G8 v Petrohradě vyzvat k diskusi o vytvoření nezávislého regulátora v ruské energetice. Mandil uvedl, že by to pomohlo vyloučit výpadky dodávek plynu a omezilo by to moc státem kontrolovaného vývozního monopolu.

Mandilův komentář zvýšil tlak na Kreml, aby energetická politika Ruska více odpovídala západním normám. Zajistit zásobování trhu energiemi bude jedním z hlavních témat červencové schůzky G8.

Mandil také uvedl, že Gazprom brání nezávislým producentům v Rusku a střední Asii svým monopolním postavením v investicích, když za svůj plyn nemohou dostat férovou cenu. Podle IEA by mělo Rusko zrušit exportní monopol Gazpromu a otevřít síť jeho plynovodů nezávislým producentům. S tím Kreml ale ostře nesouhlasí a chce, aby Evropa přestala expanzi Gazpromu omezovat, napsala agentura Reuters.

Spor o ceny ruského plynu pro Ukrajinu na přelomu roku dočasně snížil dodávky plynu do Evropy a vyvolal obavy z nedostatečného zásobování Evropy ruskou energií po celém kontitentu. Pod normálem byly po několik dnů dodávky ruského plynu například do Itálie či Maďarska. Gazprom uspokojuje poptávku evropských zemí po zemním plynu asi z jedné čtvrtiny, a Evropa je tedy na ruském plynu závislá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK