Ekonomická budoucnost očima ČSSD

29.05.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Už pouhé čtyři dny nás dělí od okamžiku, který ovlivní politické dění příštího volebního období. Chtěli jsme od politiků, aby nám kvantifikovali jejích cíle a plány na tuto dobu. Tady jsou odpovědi první z nich.

Téma týdneVolby 2006

Tento týden vrcholí předvolební boj. Zúčastní se ho celkem 24 stran z 26 původně nahlášených. Přitom největší naděje na vstup do Poslanecké sněmovny mají strany již působící v této instituci. Z předvolebních průzkumů se ukazuje, že největším překvapením bude nejspíš Strana zelených, která by se pravděpodobně dostala poprvé mezi vládnoucí strany.

V rámci předvolebních potyček jsme již byli svědkové různých více či méně úspěšných kampaní. Některé jsou zaměřeny k vychvalování stranických programů, jiné se snaží uškodit svému protikandidátu. Úplnou novinkou letošního roku je i fyzické násilí.

Předpokládáme, že už jste znechuceni neustále stejnými dokola omílanými sliby. Slyšíme je dennodenně z televize, rozhlasu, čteme je v novinách, vidíme na billboardech... Přitom všichni tušíme, že slova jako snížení nezaměstnanosti, nižší daňová zátěž, vyšší příjmy pro občany jsou pouhými přáními většiny stran. Bohužel ale málokdo tyto sliby kvantifikuje. Přitom se ve většině případů jedna o velice jednoduše definovatelné ukazatele. Finance.cz si proto daly závazek zjistit měřitelné sliby jednotlivých volebních programů. Připravili jsme skupiny otázek z různých oblastí ekonomiky, které jsou politicky ovlivnitelné.

Dneska si můžete přečíst odpovědi naši nejsilnější vládní strany, tj. České strany sociálně demokratické. Odpovídal na ně Mgr. Bohuslav Sobotka, místopředseda strany a současný ministr financí.

Bohuslav SobotkaJak odhadujete, že se bude vyvíjet výše průměrné a minimální mzdy (v současnosti 19.030 Kč a 7.570 Kč) v případě, že se vám podaří realizovat váš volební program?
Průměrná mzda v roce 2010 bude cca 26.500 Kč, minimální mzda nejméně 11.000 Kč.

Jak by se mohla vyvíjet diference mezi životním minimem a minimální mzdou (současně 4.420 Kč a 7.570 Kč, resp. čistá mzda 6.419 Kč)?
Relace mezi životním minimem a minimální mzdou by měla být zachována.

Předpokládejme, že přijetí jednotné evropské měny je i pro vaší politickou stranu klíčové. V jakém roce by přijetí eura mohlo být reálné podle vašeho názoru?
K 1.1.2010.

Den daňové svobody je, bez ohledu na techniku jeho výpočtu, pro mnoho občanů zajímavým srovnávacím ukazatelem. V posledních letech se drží v polovině měsíce června (data za období 2000-2006: 6.6., 7.6., 11.6., 12.6., 15.6., 14.6., 14.6.). Odhadněte datum Dne daňové svobody, které bude platné na konci dalšího volebního období, tedy v roce 2010.
Nejpozději 14.6.2010.

Obecná míra nezaměstnanosti v posledních letech kolísá kolem 8% hranice. Jak vysoká nezaměstnanost je, dle vašeho mínění, reálně dosažitelná pomocí vašeho ekonomického programu?
Přibližně 6 % v roce 2010.

Ekonomika České republiky sice roste, HDP na obyvatele se však stále zdaleka nevyrovná státům EU15. O kolik odhadujete, že se v průběhu volebního období přiblížíme těmto hodnotám?
Každý rok se budeme přibližovat přibližně o 3 %, spíše však ještě rychleji.

Vnímáte současné tempo ekonomického růstu jako „dostatečné“? Pokud budete moci plně realizovat svůj volební program odhadněte, jak se bude v příštích čtyřech letech HDP (v procentní meziroční změně) vyvíjet.
V průměru se bude HDP zvyšovat o více než 5 % ročně.

Jak vnímáte zadluženost České republiky? Jaké tempo růstu (poklesu) odhadujete za dobu vaši možné vlády?
V poměru k HDP zůstane zadluženost přibližně na stejné úrovni.

V současné době výdaje průměrného občana na zdraví činí asi 2 % z celkových výdajů domácností. Jak vysoké procento očekáváte v roce 2010?
Zůstane přibližně na stejné úrovni.

Bude školné na veřejných vysokých školách stanoveno na tržním principu nebo plošně? Vyrovná se výše školného na veřejných a soukromých vysokých školách?
Jsme proti školnému na veřejných vysokých školách.

Nyní činí poměr průměrné hrubé mzdy k důchodu asi 40 %. Jak se změní tento poměr při realizaci vámi navrhované důchodové reformy v případě dnešního třicátníka a třicátnice s dvěmi dětmi a v jakých letech půjdou tyto lidé do důchodu?
Poměr ve výši 40 % by měl zůstat zachován, jsme pro pružný věk odchodu do důchodu, věk odchodu do důchodu pro dnešní třicátníky by měl oscilovat kolem 65 let.

V současné době existují různé podpory vlastnického bydlení (státní podpora stavebního spoření, hypotečních úvěrů, daňové odpočty, půjčky SFRB). Změníte tuto nabídku?
Všechny dosavadní formy podpory bydlení chceme zachovat.

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality/>.

Autor článku

Nadja Fehimovič  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky